Türkiye’de ilk: İzmir’deki arkeolojik kazıda DNA laboratuvarı kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin takviye verdiği Selçuk Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı kazısında, kazı alanına DNA laboratuvarı kuruldu. Türkiye’de başta İzmir’de bir arkeolojik alanda DNA analizi yapılacağını söyleyen Kazı Başkanı Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, “Selçuk’ta tarihin sayfaları tekrar yazılacak” dedi.

Türkiye’de ilk: İzmir’deki arkeolojik kazıda DNA laboratuvarı kuruldu

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fiziksel destek ve ayni destek verdiği Selçuk’taki Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı kazı alanında DNA laboratuvarı kuruldu.

Türkiye’de arkeolojik alanlarda etkinlik gösterecek ilk DNA laboratuvarı olma özelliği içeren merkez hakkında Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazı Başkanı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, “Selçuk’ta tarihin muhakkak sayfaları tekrar yazılacak” dedi.

100 yıldır kazı çalışmalarının sürdürüldüğü alanda incelemeler yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Halkı Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Funda Erkal Öztürk ise Büyükşehir Belediyesi’nin şehir genelinde yürütülen 13 kazıya bu sene için takriben 8 milyon liralık bütçe ayırdığını söyledi. DNA laboratuvarı yakında faaliyete geçecek.

turkiye-de-ilk-izmir-deki-arkeolojik-kazida-dna-laboratuvari-kuruldu-941644-1.

PERSLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, “Buradaki antik DNA araştırma merkezi, mobil bir merkez. Türkiye’de kazıbilimsel bir alanda öncelikle kuruluyor. Bu merkezde kazıdan meydana çıkan inorganik ve organik malzemelerin DNA analizlerini yapabiliyoruz. Yurt dışına çıkarmadan ya da diğer bir üniversiteye göndermeden bilhassa insan ve bitki kalıntıları üzerindeki DNA’lar bundan böyle bu merkezde araştırılacak. Mesela 2010’da çıkartılan iskeletlerden birinde yapılan DNA analizinde kişinin Persli ortaya çıktı. Bu bizim için bir sürpriz oldu. Biz gerçekte buradaki popülasyonun kökenlerine dair özellikle Bizans dönemi ve erken döneme ait manâlı veriler elde edeceğimizi düşünüyoruz” dedi. Kazı çalışmalarına desteğin önemine de değinen Mimaroğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Alan Kurulu Müdürlüğü’nün kararıyla bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bahşedilen yardım çalışmalarımızı hızla bir şekilde ilerletmemizi sağlıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Büyük Kasaba Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Funda Erkal Öztürk ise büyük kasaba genelinde yürütülen 13 kazıya bu sene yaklaşık 8 milyon liralık kaynak aktarıldığını ifade ederek, Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı kazısı için ise 195 bin liralık bütçe ayrıldığını vurguladı.

Funda Erkal Öztürk, “İzmir Büyükşehir Belediyesi kentimizdeki 13 kazı alanına uzun süredir takviye veriyor. Bu desteklerle kazı alanlarımızda çok isabetli çalışmaların yapıldığını görmek tatmin verici. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bilhassa bu alandaki çalışmaları çok önemsiyor. Kazı alanlarımızın her biri büyük kasaba için çok manâlı veriler elde etmemizi sağlıyor. Şehir Halkı olarak geçmişimize bu değin derin baktığımızda geleceğimiz için çok önemli sonuçlar çıkarabiliyoruz. Antik DNA çalışması da insan, toplum, köken anlamında muhteşem bir data katmanı sunacak” diye konuştu.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir