Türkiye İlaç Kurumu, ‘ilaç sıkıntısı yaşanmadığını’ öne sürdü

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, kur farkı sebebiyle bazı kritik ilaçlara ulaşılamadığına karşın haberlerin ‘gerçeği yansıtmadığını’ savundu. Türk Eczacılar Birliği kadar cumartesi günü yapılan açıklamada, kur farkı nedeniyle 645 ilacın temininde bıkkınlık yaşandığı belirtilmişti.

Türkiye İlaç Kurumu, ‘ilaç sıkıntısı yaşanmadığını’ öne sürdü

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, kur farkı sebebiyle bazı kritik ilaçlara ulaşılamadığına yönelik haberlerle ilgili tanımlama yaptı.

Açıklamada, haberlerin gerçeği yansıtmadığı savunularak, “Kur farkı sebebiyle, hastalarımızın kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Herhangi bir ilaçta tedarik sıkıntısı olabileceği tespit edildiğinde, gerekli önlemler tarafımızca hızla alınmaktadır” denildi.

bununla beraber benzer açıklamada, “Kontrol birimlerimizce tespiti halinde, işyeri, depo ya da eczane düzeyinde ilaca erişimi yasaklayıcı her türlü fiile aleyhinde gerekli yaptırımlar uygulanacaktır” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

“PİYASADA O KADAR ÇOK İLAÇ BULUNMUYOR”

Türk Eczacıları Birliği göre 6 Kasım Cumartesi günü yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmişti:

“Sahadan, eczacı kooperatiflerimizden, meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler, piyasada o kadar çok ilacın bulunmadığını gösteriyor. Şu anki tabloda 645 ilaçta bezginlik yaşanıyor; eczacılarımız ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada zorluk yaşıyor. Irk sağlığını tehdit eden bu durum karşı tedbir alınmazsa hap krizi derinleşecek, bulunamayan hap sayısında yükselme yaşanacaktır.”

Eczacılar Birliği, güncel ilaç ve avro kuru arasındaki farkın, piyasada bulunamayan ilaç sayısındaki artışın temel sebeplerinden biri olduğu vurgulamıştı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir