Strauss, Robert’ı Devirdi – Hollywood Life


Cillian Murphy


Galeriyi görüntüle

İmaj Kredisi: Universal Pictures/Everett Koleksiyonu

oppenheimer sadece atom bombasının yaratılmasıyla ilgili bir hikaye değil. Christopher Nolan’ın Amerikan destanı, hikayesini önemli noktalarla örüyor. J. Robert Oppenheimer’ın hayat. “Atom bombasının babası” olduktan yıllar sonra, Robert’ın atom enerjisinin önde gelen uzmanı olarak gücü, güvenlik izni incelemeye girdiğinde tehdit altındadır. Peki, nasıl oppenheimer son? Son perdedeki sürpriz nedir?

Cillian Murphy
Kitty ve Oppenheimer rolünde Emily Blunt ve Cillian Murphy. (Evrensel Resimler/Everett Koleksiyonu)

Robert’ın onunla konuştuğu çok önemli sahne var. Albert Einstein 1947’de Princeton’da, gösterilen Lewis Strauss’un bakış açısı. Einstein, Robert’tan uzaklaşmadan ve o sırada Atom Enerjisi Komisyonu başkanı olan Strauss’a tek kelime etmeden önce Robert ve Einstein birkaç kelime paylaşırlar.

Bu an zararsız görünüyor, ancak kalıcı etkileri var. Strauss, Einstein’ın kendisine karşı ilgisizliğini önemsiz olarak yorumlar ve Robert’ın Einstein’ı ona karşı zehirlediğine inanır. Bu, kökleri intikama dayanan bir olaylar zincirini harekete geçirir.

Robert, güvenlik izninin iptal edilmemesi için mücadele ederken, Strauss, Eisenhower’ın kabinesindeki yerini güvence altına almak için Senato oturumlarını yapıyor. Şaşırtıcı bir şekilde Strauss, sonunda Robert’ın güvenlik izninin sorgulanmasının ardındaki kişinin kendisi olduğunu ortaya çıkarır. Einstein olayından ve yıllar önceki bir duruşmada herkesin gözü önünde küçük düşürülmesinden sonra Strauss, Robert’ı yok etmeye kararlıdır. Sonunda, Robert’ın güvenlik izni iptal edildiği için kazanır. Robert, tüm niyet ve amaçlar için susturuldu.

Robert Downey jr.
Robert Downey Jr., Lewis Strauss rolünde. (Evrensel Resimler/Everett Koleksiyonu)

Ancak Strauss, Senato oturumları sırasında tek bir tanıklığı hesaba katmaz. Fizikçi David Tepesi Strauss aleyhinde konuşuyor ve Strauss, Eisenhower’ın kabinesinin bir üyesi olmak için ihtiyaç duyduğu oyları alamıyor. (Ona karşı oy kullanan bir senatör, John F. Kennedy.)

Oppenheimer’ın final sahnesi bizi Robert ve Einstein’ın yollarının kesiştiği 1947 yılına geri getiriyor. Görünüşe göre Strauss’un adı kısa konuşmalarında hiç geçmemiş. Robert ve Einstein aslında yıllar önce yaptıkları bir tartışma hakkında konuştular. Robert, Einstein’dan nükleer bir patlamanın atmosferi ateşe verip dünyayı yok edecek bir zincirleme reaksiyon başlatabileceğine dair hesaplamalara bakmasını istemişti.

Tom Conti
Einstein ve Oppenheimer olarak Tom Conti ve Cillian Murphy. (Evrensel Resimler/Everett Koleksiyonu)

Bu hesaplamaların yanlış olduğu ortaya çıksa da Robert, yine de bir zincirleme reaksiyon başlatıp başlatmadığını merak eder. Trinity testinin başarısından sonra, atom bombası hızla Hiroşima ve Nagazaki’de kullanılarak bir silahlanma yarışını tetikledi. Robert, yaratılışının onu her şeye rağmen “dünyaların yok edicisi” yapıp yapmadığını düşünüyordu. Bu itiraf, Einstein’ın çekip gitmesine neden olan şeydir.

Ancak Einstein’ın Robert için bazı son sözleri vardır. Robert’ın başarılarının sonuçlarına katlanacağını, ancak sonunda ödüllendirileceğini ima ediyor. Robert’ı uyarıyor, “Senin için olmayacak. Onlar için olacak.” Einstein’ın sözleri daha sonra kendisine bir ödül verildiğinde Robert’ın zihninde yankılanıyor. Başkan Lyndon B. Johnson.

Ücretsiz HollywoodLife Günlük Bültenimizi Almak İçin Abone Olmak İçin Tıklayın en sıcak ünlü haberlerini almak için.


Kaynak : https://hollywoodlife.com/feature/oppenheimer-ending-explained-5138323/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir