Salman Rushdie Bıçaklı Saldırıdan Sonra İlk Sahneye Çıktı


Salman Rüşdi bıçaklanarak ağır şekilde yaralandıktan dokuz ay sonra tekrar ilgi odağı haline geldi.

Yazar, 18 Mayıs’ta New York City’deki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ndeki PEN Amerika Edebiyat Ödülü Galasında sürpriz bir şekilde göründü ve burada Yüzüncü Yıl Cesaret Ödülü ile onurlandırıldı. Ve sahneye çıktığında ayakta alkışlanan 75 yaşındaki Rushdie kalabalığa hitap ederken, korkunç olayı ima etti.

Romancı kalabalığa “Pekala, herkese merhaba,” dedi. “Geri dönmek güzel – geri dönmemek yerine, ki bu da bir seçenekti. Zarların bu şekilde atılmasına oldukça sevindim.”

Geçen Ağustos ayında, Rushdie New York, Chautauqua’daki Chautauqua Enstitüsü’ndeki bir etkinlikte konuşmaya hazırlanıyordu ki, bir adam sahneye koştu ve onu yüzü, boynu, karnı ve göğsü gibi bölgelerinden defalarca bıçakladı.

Saldırı, Rushdie’nin bir gözünü kör etti ve bir elinin kullanımını da etkiledi. Olaydan kısa süre sonra zanlı, hadi mater, adam öldürmeye teşebbüs ve yaralama suçlarından tutuklandı. Suçsuz olduğunu kabul etti ve davası devam ediyor.


Kaynak : https://www.eonline.com/news/1374938/salman-rushdie-makes-first-onstage-appearance-since-stabbing-attack?cmpid=rss-syndicate-genericrss-us-top_stories

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir