Şah kartalların büyük kumarı

Bizans arma, mozaik ve sikkelerinden Selçuklu ve Osmanlı flamalarına değin tarih her tarafında böylece fazla uygarlığın sembolü olan şah kartallar Dünya Doğayı Koruma Birliği ’nin (IUCN) yok olma tehlikesindeki canlılar kategorisinde yani Kırmızı Liste ’de. Dünyadaki nüfusu 3 bini geçmiyor, Türkiye ’dekilerse takriben 180-200 çift arasında. En kayda değer hayat alanları Trakya. Edirne Biyoçeşitlilik Çalışmaları Derneği Başkanı, kuşbilimci Özmen Yeltekin üç yıl süren çalışması boyunca Trakya ’yı adım adım dolaşmış ve 100 civarında şah kartal yuvası tespit etmiş, bu yuvaların en fazla 46 ’sının kullanıldığını söylüyor. Bu çalışmaya göre Trakya ’daki şah kartalların artık dörtte biri ağaç yerine elektrik direklerinde yaşıyor.

Şah kartalların büyük kumarı

Peki, şah kartallara ne oldu da yuva yapma alışkanlıklarını değiştirdi? Yeltekin bunun nedenlerini insan göre hayat alanlarına müdahale edilmesi olarak açıklıyor ve “Yuvalarının civarda bir korkutma algıladıklarında hemen yerlerini değişiyorlar. Mesela; bir yuvanın yakınında maden için sondaj çalışması yapılmaya başladığında şah kartallar gidip bir direğe yuva yaptı. daha sonra maden bulunamayıp alan boşaltılmış olsa da dönmediler. Kartallarımızın bir numaralı ölüm nedeni elektrik akımına kapılmak. Bunu zehirlenme izliyor. Çiftçinin kemirgenler için kullandığı zehir, onların vücudundan kartallara geçiyor. Bu da ikinci ölüm nedeni” diyor.

EN FAZLA YAVRULAR ÖLÜYOR

Yeltekin hem ağaçların yaşadığı değişimin etkisinden de laf ediyor:  “Şah kartallar meraların kıyısındaki yaşlı ana kapı, kavak ve söğüt türlerine yuva yapıyordu. Böylelikle etrafı görebiliyorlardı. Bundan Böyle çok fazla yüce ağaç kalmadı. Şartlar onları direklere yönlendirdi. Elektrik akımına kapılmadıkları sürece işleri görülüyor. Ne var ama yavrular uçma denemelerinde bir ağacın dalında yürümek yerine direğin üstünde hareket ediyor ve bu kimi süre canına mülk oluyor. Trakya ’da her yıl 60 civarı yavru doğuyor. Şah kartallar burada yoğun bir üreme başarısı gösteriyor. Şimdilik hayatları pahasına oynadıkları kumarda kazanıyor görünüyorlar.”

KISA KISA

Yaşar leylek Tekirdağ ’ı sevdi

Şah kartalların büyük kumarı

Sonbahar göçüne katılmayıp Tekirdağ ’da tarihi bedesten esnafına sığınan leylek, kısa sürede şehrin sembolü haline geldi. İsminin Yaşar olması rastlantı yok. Kuş gözlemcisi Alper Tüydeş, bacağındaki halka baştan sona Bulgar yetkililerle temasa geçerek hayatıyla ilgili detayları öğrendi. Yaşar leylek üç kez bitkin halde bulunup çare edilmiş. Son defa tedavisini yaptıran da Tekirdağlılar olmuş.

Tehlikeli türlerde son kayıt tarihi 14 Ocak

‘Risk talep eden hayvan ’ kategorisine yeni ırklar eklendi. Genelgeye göre 14 Temmuz 2021 öncesinde sahiplenilmiş tehlikeli millet köpekler 14 Ocak 2022 ’ye kadar kısırlaştırılarak tescil altına alınacak. Amerikan pitbull terrier, dogo argentino, fila brasilerio, Japon tosa, Amerikan staffordshire terrier ve Amerikan bully cinslerinin PETVET ’e kaydettirilmesi gerekiyor.

Yorum yapın

SMM Panel