Rhaenyra Demir Taht’ın Varisi Oldu – Hollywood Life


Milly Alcock


Galeriyi görüntüle

Resim Kredisi: HBO

Ejderha Evi Targaryenler güçlerinin zirvesindeyken başlar. Viserys I Targaryen, Kral Jaeherys I’in halefi olarak atandıktan sonra artık Yedi Krallığın Kralı oldu. Viserys, Jaeherys’in en büyük torunu ve onun halefi olabilecek diğer tek aday olan Prenses Rhaenys ile birlikte Büyük Konsey’in önüne çıktı. Jaeherys, bir savaşı önlemek için halefi belirlemek zorundaydı çünkü “ejderhanın evini yıkabilecek tek şeyin kendisi olduğunu” biliyordu.

Kral Viserys I’in saltanatının dokuz yılında, Kral Aerys’in ölümünden ve Daenerys Targaryen’in doğumundan 172 yıl önce Viserys’in kendine güvenen bir prenses ve ejderha binicisi olan Rhaenyra adında bir kızı vardır. Rhaenyra’nın annesi Kraliçe Aemma başka bir çocuk bekliyor.

Rhaenyra güvenilir bir genç prensestir ve babasının küçük konsey toplantılarında hazır bulunur. Diyar’da olan her şeyi duyar. Viserys, Aemma’yı gündeme getirir ve gelecekteki varisinden övgüyle bahseder. Rhaenyra onun ilk çocuğu olmasına rağmen, Aemma bir erkek çocuk doğurursa, Rhaenyra tamamen geçecektir.

Toplantıdan sonra Rhaenyra Büyük Salon’a gider ve küçük konsey toplantısında dikkat çekici bir şekilde yok olan amcası Daemon’u Demir Taht’ta otururken bulur. Yakındırlar ve birlikte Valyriaca konuşurlar. Ona Valyria çeliğinden yapılmış bir kolye getirir ve onu boynuna takar. Daha sonra, Rhaenyra’nın yakın arkadaşı Alicent, Rhaenyra’nın babasının bir oğlu olduğu için çılgına dönmesine üzüldüğünü bilir.

Rhaenrya, Otto Hightower’ın kızı Alicent ile yatıyor. Alicent, Rhaenyra’nın onu bir oğluyla gölgede bırakmak üzere olduğu için üzgün olduğunu biliyor. Rhaenyra, Alicent’e onunla ejderha sırtında uçmayı ve dünyayı gezmeyi çok istediğini söyler.

Daemon’un Kaosu Kral İçin Sorunlara Neden Oluyor

Bu sırada Viserys’in sırtında enfeksiyon vardır. Eli Otto Hightower, Büyük Üstat’a bu rahatsızlığın sessiz kalması gerektiğini söyler. Viserys çok sevdiği karısını bulmaya gider. Sahip olduğu bu çocuğun bir erkek olduğuna her şeyden çok inanıyor. Aemma bunun son hamileliği olacağını itiraf eder. Yapabildiği tüm ölü çocukların yasını tutuyor.

Kralın Şehir Gözcüleri’nin komutanı Daemon, askerlerine en aşırı şekillerde yasa ve düzen çıkarmalarını emreder. Onun gözetiminde dayaklar, sakatlamalar, ampütasyonlar, kafa kesmeler var. Küçük konsey bunu hemen duyar. Otto, Viserys’e Daemon’un bu “kontrolsüz cezasızlıkla” hareket etmesine izin veremeyeceğini vurguluyor.

Daemon kendini savunur ve kardeşine King’s Landing’deki tüm suçluları toplayarak bir hizmet yaptığını iddia eder. Daemon, “Şehrimiz tüm halkı için güvenli olmalı” diyor. Viserys, Daemon’a bunu yapmak için herkesi sakatlamak zorunda kalmayacağını umduğunu söyler. “Zaman gösterecek,” dedi Daemon biraz fazla kendinden emin bir şekilde.

Lord Corlys Velaryon, Daemon’un kararını savunuyor. Otto, Daemon’u yıkmak için farklı bir taktik denemeye karar verir: şu anda Vadi’de yalnız olan karısını büyüterek. Daemon kendi karısına “bronz kaltak” diyor. Bu açıkça bir yükümlülük evliliğidir. Verdiği yeminler umurunda değil. Daemon ve Otto kesinlikle hiçbir şeyde aynı fikirde değiller ama Viserys’in erkek kardeşine karşı zaafı Daemon’a her zaman “hapisten bedava çıkış” kartı veriyor.

Daemon’un bir karısı varken, zevkini Mysaria’dan alıyor (en azından çoğu zaman). Gergin küçük konsey toplantısından sonra bitiremez. Mysaria onun sırdaşıdır ve hayal kırıklıklarından dolayı onu teselli eder.

Viserys Yıkıcı Bir Seçim Yaptı

Kraliçe Aemma doğuma hazırlanırken Viserys’in Daemon turnuvası başlıyor. Hemen bol bol dram var. Bir şövalye, Rhaenys’i Viserys’in önünde “Hiç Olmayan Kraliçe” olarak adlandırır. Rhaenyra ve Alicent dedikodu yaparlar ve Rhaenyra, Lord Kumandan Harrold Westerling’den yakışıklı Sör Criston Cole hakkında içeriden bilgi alır.

Onu baltalamaya çalıştığı için Otto’ya geri dönme girişiminde bulunan Daemon, önce Otto’nun oğlu Sör Gawain Hightower’ı savaşmak için seçer. Daemon, mızrak dövüşü başlamadan önce Otto’ya bakar. Gawain ilk darbeyi alırken, Daemon ikinci turda başarılı olur. Daha sonra Alicent’in iyiliğini isteyerek bıçağı daha da büker. Babası ona bir bakış atıyor, ama yine de yapıyor.

Viserys, doğum komplikasyonlarını öğrendikten sonra Aemma’nın yanına koşar. Bebek makat. Aemma’nın durumu kötüleşir ve Yüce Üstat, Viserys’i yürek parçalayıcı bir karar vermesi veya karısını ve çocuğunu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarır.

Viserys karısı yerine varisini seçer. Seni seviyorum, dedi Aemma’ya, Büyük Üstat onu kesmeye başlamadan önce. Bunu yapmaması için Viserys’e yalvarır ama Viserys onun ricalarını dinlemez. O ağlarken ve rahminden kan fışkırırken elini tutacak cesareti var.

Bu sırada Sör Criston, Daemon ile karşı karşıya gelir. Daemon, mızrak dövüşü sırasında atından düşer ve işler bir silah yarışına dönüşür. Daemon galip gelecek gibi görünse de Criston son anda karşılık verir. Criston bu raundu kazanır ve Daemon bundan memnun değildir. Criston zaferinden sonra Rhaenyra’dan yardım istemeye gider. “Size şans diliyorum Sör Criston,” diye flört ederek yanıtlıyor.

Viserys’in Kararı Çifte Trajediyle Sona Eriyor

Viserys oğlunu alır ama sadece bir an için. Oğlu, varisi, yakında ölür. Sonuçta ikisini de kaybetti. Cenazede Daemon, Rhaenyra’ya Valyrian dilinde “Seni bekliyorlar” demelidir. Rhaenyra açıkça babasına kızgındır. “Acaba kardeşimin yaşadığı o birkaç saat içinde babam nihayet mutluluğu buldu mu?” diye yanıtlıyor. Daemon, Rhaenyra’ya babasının ona her zamankinden daha fazla ihtiyacı olacağını söyler. “Asla bir oğul olmayacağım” diyor.

Rhaenyra ejderhası Syrax’a seslenir. Karşısına dik dik bakan babasına baktı. “Dracarys,” diyor Syrax’a annesini ve erkek kardeşini yakmasını emrederek.

Cenazeden kısa bir süre sonra Otto, Viserys’in halefi hakkında bir toplantı düzenler. Corlys meselenin basit olduğuna inanıyor: Daemon varis. Daemon’un “Diyar’da istikrarsızlığa” neden olan tartışmasız varis olduğu konuşuluyor. Otto, Daemon’un Viserys’in halefi olmasına kesinlikle karşıdır.

Otto, “Daemon bu saraydan çok uzakta olmalı,” diyor. Daemon’un Viserys’i öldürüp tacını alabileceği bile gündeme geldi. “Daemon’un hırsı var, evet. Ama taç için değil,” dedi Viserys küçük konseyine, Daemon herkesin söylediği her şeyi dinlerken.

Konsey üyelerinden biri, Viserys’in sadece varisini seçebileceğini söylüyor. Otto, Rhaenyra’nın adını gündeme getirir. Fikir, kadın olduğu için eleştiriyle karşılanıyor. Otto, Rhaenyra’nın Daemon’dan daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyor. Viserys, ağabeyi ve kızı arasında seçim yapmak istemez. Corlys, başka seçenekler de olduğunu ekliyor. Karısı Rhaenys bir seçenek. Onun da yaşayan bir erkek varisi var.

Viserys ayağa kalkıyor ve toplantıdan çıkıyor. Alicent babasını görmeye gider. Kaybının ardından Viserys’e teselli sunmasını istiyor. Onun ne planladığının, bunun onun için ne anlama geldiğinin farkında. Ama yine de Alicent söyleneni yapar.

Viserys ve Daemon’un İlişkisi Ayrılıyor

Bu sırada Daemon bir genelevdedir. Mysaria ona “bir kez daha kralın tek varisi” diyor. Daha sonra Otto, Viserys’e Daemon’un bir eğlence evi satın aldığını ve Prens Baelon’a kadeh kaldırdığını söyler. Daemon ona “bir günlük varis” dedi. Bu, Viserys’i aşırıya kaçar. Viserys, Daemon’u Demir Taht’tayken önünde durması için çağırır. Daemon’un bu sözleri gerçekten söyleyip söylemediğini bilmek istiyor. Daemon, “Hepimiz kendi tarzımızda yas tutmalıyız” diyor.

Viserys öfkeli. Sadece kardeşini savundu. “Beni sadece göndermeye çalıştın,” diye çıkıştı Daemon. Daemon, Viserys’in ondan asla Eli olmasını istemediği için kızgın. Otto’nun gizli amaçları olduğuna inanıyor. “Seni korumuyor. Yapardım,” dedi Daemon kardeşine. Kimden, Viserys merak ediyor. “Kendin,” diyor Daemon. Kardeşine karşı vahşice dürüst. Daemon, Viserys’in zayıf olduğuna inanıyor ve küçük konsey bunu biliyor.

Viserys, “Yeni bir varis seçmeye karar verdim,” diye açıklıyor. Daemon, “Ben senin varisinim” diyor. Artık değil. Daemon’u uzağa gönderiyor. Daemon ona zayıf dedikten sonra Viserys Demir Taht’ta elini tekrar keser.

Büyük Bir Hükümdar Kraliçe

Rhaenyra’ya babasını Kızıl Kale’nin mahzenlerinde görmesi emredilir. Ona ejderhaları gördüğünde ne gördüğünü sorar. “Sanırım bizi görüyorum,” diye yanıtlıyor Rhaenyra. Rhaenyra, insanların Targaryenların ejderhaları olduğu için tanrılara yakın olduğuna inandıklarını gündeme getiriyor. “Onlar olmadan biz de herkes gibiyiz” diyor.

Viserys, erkeklerin asla ejderhalarla uğraşmaması gerektiğini düşünmüyor. Dikkatli olmazlarsa, tıpkı Valyria gibi mahvolabilirler. Bunca yılı bir oğul bekleyerek boşa harcadığı için özür diler. Viserys kızına, “Sen annenin en iyisisin ve annenin yaptığını bildiğim kadarıyla senin büyük bir yönetici kraliçe olabileceğine inanıyorum,” diyor. Daemon’u gündeme getirdiğinde Viserys, Daemon’un “tacı takmak için yaratılmadığını… ama ben öyle olduğuna inanıyorum” vurguluyor.

Herkes Viserys’e ve onun seçtiği varise bağlılık yemini eder. Viserys, kızını “Demir Taht’ın Diyar’daki en tehlikeli koltuk olduğu” konusunda uyarır. Ayrıca ona küçük bir sır verir. O ona söyler Buz ve Ateşin Şarkısı, Kral Aegon’un zamanından beri kraldan varise geçen bir sır. Viserys, Rhaenyra’yı resmen varisi ilan ederken, Daemon King’s Landing’i ejderha sırtında bırakır.


Kaynak : https://hollywoodlife.com/2022/08/21/house-of-the-dragon-rhaenrya-heir-season-1-episode-1-recap/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir