Rhaenyra, Bloody 5. Bölümde Laenor ile Evleniyor – Hollywood Life


Milly Alcock


Galeriyi görüntüle

Resim Kredisi: HBO

Daemon sonunda karısı Leydi Rhea Royce ile sadece isim olarak konuşmak için Vadi’ye döner. Aralarındaki husumetin karşılıklı olduğu açık ve ayrı olduğu kocasının düğmelerine basmaktan çekinmiyor. Rhea, Daemon’a kızgın ve haklı olarak da öyle.

Bütün zaman boyunca tek kelime etmiyor. “Şimdi ne yapacaksın?” Rhea ona sorar. Birden onun neden burada olduğunu anlar. Yayını çekmeye hazırlanır, ancak atı korkar ve üzerine düşer. Rhea hareket edemez.

Matt smith
Matt Smith, Daemon Targaryen rolünde. (HBO)

Daemon Rhea’ya doğru yürür ve vücudunun üzerinde durur. Tek kelime etmeden gidiyor. “Bitiremeyeceğini biliyordum. Korkak!” ona bağırıyor. Bu, Deamon’ın kendi yolunda ölmesini sağlar. Bir taş alır ve Rhea’ya doğru geri döner. Pekala, bundan sonra ne olacağını kesinlikle biliyoruz.

Otto, Rhaenyra Kraliçe Olursa Savaş Uyardı

Rhaenyra ve Laenor Velaryon’a evlilik teklif etmek için Driftmark’a giderken Viserys fena halde hastalanır. Alicent geride kalır ve babasını Kral’ın Şehri’nden ayrılmadan önce görür. Rhaenyra’ya Daemon’la geçirdiği gece hakkında bildiklerini söyleyen kişi olduğu için, kovulduğu için alçakgönüllü bir şekilde onu suçluyor.

Alicent, Rhaenyra’yı savunmaya devam eder ve babasına Rhaenyra’nın masum olduğuna yemin ettiğini söyler. Otto, Alicent’in bunun olacağını görmüş olması gerektiğini düşünüyor. Aegon’un varisi olarak seçilmesinde bu kadar kararlı olmaması gerektiğini düşünür.

Otto, Alicent’i, Rhaenyra’nın Viserys’in yerine geçmesi durumunda “savaş çıkacağı” konusunda uyarır. “Alem onu ​​kabul etmeyecek” diyor. Rhaenyra’nın iddiasını güvence altına alması için Otto, Alicent’e çocuklarının ölmesi gerektiğini söyler. Bunun er ya da geç gerçekleşeceğini ona vurguluyor. Alicent’in bir seçeneği var: Aegon’u varis olmaya hazırla ya da Rhaenyra’nın insafına bırak.

Viserys, Rhaenyra ve Laenor’un Evliliğini Önerdi

Targaryenler, Driftmark’a varır. Viserys daha iyi günler gördü. Corlys, oraya vardığında Viserys’i karşılamak için orada değildir. Viserys, bunun moralini bozmasına izin vermemeyi seçiyor.

Lord Larys Strong, Alicent’in kulağını çekmeyi başarır ve şüphe tohumları ekmeye devam eder. Rhaenyra’nın “iyi olmadığını” söyler ve Yüce Üstat’ın ona bir çay getirdiğinden bahseder. Alicent kısa süre sonra Rhaenyra tarafından kendisine yalan söylendiğini anlar.

Sonunda tekrar bir araya geldiklerinde Corlys, Viserys’e selam verir ve Rhaenys kuzenini de selamlar. Corlys, Rhea Royce’un öldüğü haberini veren kişidir. “Bir av kazası” diye açıklıyor Rhaenys, “boynunun ve kafatasının” her ikisinin de “sonbaharda ezildiğini” eklemeden önce. Corlys, Rhea’nın “hem binici hem de avcı olarak yeteneğinin iyi bilindiğini”, dolayısıyla bu kazanın çok sıra dışı olduğunu belirtiyor.

Kralın yeni Eli Lyonel Strong, Velaryonların düştüğünün ipuçlarını alıyor. Rhaenys, Daemon ve Rhea’nın varisi olmadığını söyler. Viserys konuyu kardeşinden uzaklaştırmak istiyor. Laenor ve Rhaenyra arasındaki evliliği teklif eder.

Milly Alcock Theo Nate
Rhaenyra ve Laenor rolünde Milly Alcock ve Theo Nate. (HBO)

Corlys, Viserys’in teklifini kabul etmeden önce bazı detayların düzeltilmesini istiyor. Corlys, halefiyetin nasıl ele alınacağını bilmek istiyor. Viserys, Rhaenyra’nın varisi olduğunu vurgular. Rhaenyra ve Laenor’un ilk doğan çocuğu, cinsiyeti ne olursa olsun, Demir Taht’ı ondan miras alacak. Corlys, çocukların Laenor’un soyadını alıp almayacaklarını bilmek istiyor. Viserys, sırf kadın olduğu için Targaryen hanedanının Rhaenrya ile bitmesi gerektiğini düşünmüyor. Corlys ile uzlaşmaya karar verir. Viserys çocukların doğmasına ve babalarının adını almasına izin verecek, ancak ilk doğan tahta çıktığında Targaryen adını alacak. İşte o zaman hepsi evlilik için el sıkışırlar.

Bu arada, Laenor ve Rhaenyra sahilde bir konuşma yaparlar. Rhaenyra, kendisinin seçeceği kişi olmadığının farkındadır, ancak bir anlaşma yapmak istemektedir. Bir varis olarak krallığa karşı görevlerini yerine getirirler ve bu bittiğinde, “her birimiz uygun gördüğümüz şekilde yemek yeriz”.

Corlys ve Rhaenys yaklaşan evliliği tartışırlar. Rhaenys, Laenor’un “gerçek doğasını” gündeme getiriyor. Corlys, Laenor’un “hala genç” olduğuna ve “onu aşacağına” inanıyor. Rhaenys bunun olmayacağını biliyor. Oğullarını tehlikeye attıklarını düşünüyor. Corlys öyle görmüyor. Rhaenys, Kral’ın bir oğlu olduğu için Rhaenyra’nın halefine meydan okunacağını biliyor. “Bıçaklar çıkacak. Kendisi, kocası ve mirasçıları için” diyor kocasına.

Laenor ve sevgilisi Sör Joffrey Lonmouth, kendilerine biraz zaman ayırırlar. Joffrey, “Bu umduğumuzdan daha iyi,” diyor. “Kendi sevgilisi var.”

Criston Aşkını İlan Ediyor

King’s Landing’e dönüş yolunda Criston, Rhaenyra ile kalpten kalbe sahiptir. “Özgürlüğe götüren başka bir yol olsaydı, onu izler miydin?” ona sorar. Criston istasyonundan ayrılmak ve “bütün bunlardan uzağa” gitmek istiyor. Rhaenyra’ya dünyayı göstermek istiyor. “İsimsiz ve özgür olacağız. İstediğimiz yere gitmekte, istediğimiz gibi sevmekte özgürüz,” diye devam ediyor Criston. Evlenebilirler – aşk için, taç için değil.

Sersemlemiş bir Rhaenyra başlangıçta hiçbir şey söylemez ve uzaklaşır. “Taç benim, Sör Criston. Yoksa olacağım,” diyor ona. “Büyük bir haneden soylu bir adamla evlenmek benim görevim ve Sör Laenor iyi bir koca olacak. Ama evliliğimin sonu olmak zorunda değil. Sör Criston, Laenor ve ben anlaştık.” Criston bunun tam olarak ne anlama geldiğini biliyor.

“Yani senin fahişe olmamı mı istiyorsun?” O sorar. Rhaenyra yaptıklarına devam etmek istiyor. Kalbini kırdı ve ona sırtını döndü. Kral Muhafızları’na olan yeminini bozdu. Evlenirlerse onu eski haline getirebileceğini düşündü. Ağlamak üzere, Rhaenyra’ya olan hisleri ve Kral Muhafızları’na nasıl sadakatsiz davrandığı için harap oldu.

King’s Landing’e geri dönerler ve Viserys çöker. Criston, Alicent tarafından çağrılır. Ona Rhaenyra ve meydana gelmiş olabilecek bir “ahlak kaybı” hakkındaki söylentiler hakkında sorular sorar. Criston’ın Rhaenyra’ya ne yaptığını kabul etmesi uzun sürmez. “Yeminim bozuldu. kendimi şımarttım. Dikkate alınmayı hak etmiyorum,” diye açıklıyor Criston. Alicent aynı derecede öfkeli ve perişan. Criston’ın tek istediği, “suçları” nedeniyle işkence görmek yerine ölüme mahkum edilmesidir.

Çalıntı Bakışlar Oyunu

Velaryonlar düğün için Kral’ın Şehri’ne gelirler. Alicent, kralın yanında belirgin bir şekilde yok. Rhea Royce’un kuzeni düğüne katılır ve kral taziyelerini sunar. Laenor ziyafette Rhaenyra’nın yanında yerini aldığında, Laenor’un kalbini gerçekten elinde tutan Rhaenyra için netleşir.

Milly Alcock
Kral Viserys, Rhaenyra ve Laenor’un birleşmesini kutluyor. (HBO)

Geceyi renklendirmek için Daemon beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Viserys’e bir şey demez ve masanın sonundaki yerine oturur. Daemon ve Rhaenyra flörtöz bakışlara karşı koyamazlar.

Alicent nihayet ortaya çıktığında… yeşil giyinmiş olarak Viserys konuşmasının ortasındaydı. Viserys, Alicent’in sözünü kesmesinden memnun görünmüyor. Larys, kardeşi Harwin Strong’a yeşilin bir savaş işareti olduğundan bahseder. Viserys konuşmasına devam eder ve Daemon bir kez daha Rhaenyra’nın gözüne takılır.

Gece, çalınmış bakışların oyunudur. Daemon, Rhaenyra’yı Laenor’la dans ederken izler, Laena Velaryon’un gözü Daemon’dadır. Rhaenyra, Alicent’e bakan Criston’a bakar. Alicent’in gözleri Rhaenyra’da. Joffrey, Rhaenyra ve Criston hakkında iki ve ikiyi bir araya getirir.

Emily Carey
Alicent rolünde Emily Carey. (HBO)

Rhea’nın kuzeni ziyafet sırasında Daemon ile yüzleşir. Daemon’un suçlarının bedelini ödemesi gerektiğine inanıyor. Adam açıkça Daemon’u Rhea’yı öldürmekle suçluyor. Daemon düğünden sonra Rün Taşı’nı almak için Kartal Yuvası’na uçmayı planladığını açıklar.

Aynı Madalyonun İki Yüzüyle Bir Dans

Laena ve Daemon dans pistinde flört etme eylemi gerçekleştirir. Dans devam ederken Joffrey, Criston’la konuşmak için biraz zaman ayırır. Joffrey, “İkimiz de bu birliğe derinden bağlıyız” diyor. Joffrey, Criston’a “onları ve sırlarını korumak için birbirlerine yemin etmeleri” gerektiğini söyler. Criston, başka birinin onun ne yaptığını bildiğinden endişelenir.

Mıknatıslar gibi Daemon ve Rhaenyra kendilerini bir kez daha birbirlerinin yörüngesinde bulurlar. Yüksek Valryce konuşurlar, böylece kimse ne konuştuklarını bilmeyecek. “İstediğiniz bu mu?” Daemon Rhaenyra diyor.

“İstediğim şeyin senin için önemli olduğunun farkında değildim” diye yanıtlıyor. Daemon bu evliliğin onun için olmadığını düşünüyor. Daemon, Laenor hakkında, “Seni anlamsız bir şekilde sıkacak,” dedi.

Rhaenyra, Daemon’un kendi sözlerini ona karşı kullanır. “Evlilik sadece siyasi bir anlaşma, öyle duydum” diyor. Evliliğinin “yakın zamanda feshedildiğini” gündeme getiriyor.

Rhaenyra, “Öyleyse beni al. Amacınız bu değil miydi? Henüz evli değilim. Ama saatler çabuk geçiyor. Kesinlikle silahlısın. Babamın Kral Muhafızını kesin. Beni Ejderha Kayası’na götür ve beni karın yap.” Daemon dikkatle dinler.

O tam kontrolde ve onun tarafından büyülendi. O, tıpkı onun yapabildiği gibi, durumu kolayca onun aleyhine çevirebilir. Nefret ediyor ve seviyor. Daemon onun yüzünü tutuyor ve sanki orada herkesin önünde öpüşmek üzereler. Viserys tüm bunların düşüşünü izliyor ama kalabalık yüzünden her şeyi göremiyor.

Criston Joffrey’i Öldürdü ve Rhaenyra Evlendi

Birden kavga çıkar. Rhaenyra yere atılır. Laenor, onu yumruklayan Criston’ın peşine düşer. Criston, Joffrey’e saldırıyor. Lyonel, Harwin’e kalabalığı geçip Rhaenyra’yı yakalamasını işaret ediyor. Bu Harwin için hiç de bir mücadele değil.

Kavga kötüleşirken Viserys burnundan kanamaya başlar. Criston, Joffrey tanınmaz hale gelene kadar Joffrey’in yüzüne defalarca yumruk atar. Criston, Joffrey’i öldürür. Kalabalık kısa sürede dağılır ve Leenor sevgilisinin cesedinin başında ağlayarak kalır.

Theo Nate
Theo Nate, Laenor Velaryon rolünde. (HBO)

Rhaenyra ve Laenor, kanlı kavganın ardından sessizce evlenir. Joffrey’in kanı henüz ötedeki yerde kurumadan yeminlerini gözyaşları içinde söylüyorlar. Rhaenyra’nın kararından pişman olduğu ortaya çıkıyor. Belki de Criston’ın teklifini kabul etmeliydi.

Criston kendi canına kıymaya hazırlanırken Büvet Ağacına doğru yola çıkar. Ondan önce, Alicent adını sesleniyor. Evlilik resmileştikten sonra Viserys çöker. Rhaenyra’nın Laenor ile olan mükemmel planı inanılmaz derecede karmaşık bir hal aldı.


Kaynak : https://hollywoodlife.com/2022/09/18/house-of-the-dragon-rhaenyra-marries-laenor-episode-5-recap/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir