OHAL Komisyonu’ndan Barış Akademisyenleri ile ilgili ilk karar: Dertli’nin başvurusu reddedildi

OHAL Komisyonu, ‘Barışma İçin Akademisyenler’ bildirisine imza atıp KHK ile üniversitelerinden ihraç edilen akademisyenlerle ile ilgili ilk kararını verdi. Komisyon, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Nail Ağlamaklı’nin başvurusunu reddetti.

OHAL Komisyonu’ndan Barış Akademisyenleri ile ilgili ilk karar: Dertli’nin başvurusu reddedildi

HABER MERKEZİ

OHAL Komisyonu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Nail Ağlamaklı hakkında karar verdi.

OHAL Komisyonu, ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisini imzaladığı için görevinden ihraç edilen Acıklı’nin başvurusunu reddetti. Böylece, kurul ilk kez bir Barış Akademisyeni hakkında karar vermiş oldu.

ohal-komisyonu-ndan-imzaci-akademisyenlerle-ilgili-ilk-karar-dertli-nin-basvurusu-reddedildi-937305-1.

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şubesi kadar yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Barışma için Akademisyenler Bildirisi’ne imza verdiği için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen üyemiz Nail Üzgün’nin başvurusuna OHAL Komisyonu kadar ‘ret’ yanıtı verildi. BAK imzacıları hakkında verilen birincil karar oldu. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!”

Barıştırma için Akademisyenler Bildirisine imza verdiği için AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen üyemiz Nail Acıklı’nin başvurusuna OHAL Komisyonu tarafından “RET” yanıtı verildi. BAK imzacıları hakkında bahşedilen ilk karar oldu.Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz! #GeriDöneceğiz pic.twitter.com/mPBXmMqoyj

— Eğitim Sen Ankara 5 (@ankara5nolu) October 28, 2021

Ağlayan gibi bildiriye imza atan ve KHK ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edilen Elif Çongur da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “OHAL komisyonu yıllardır barışma akademisyenleri hakkında olumlu ya da negatif tek bir karar vermedi biliyorsunuz. Demin tarafımıza tebliğ edilmedi fakat komisyonun sayfasından öğrendiğimiz üzere ilk RET kararı geliyor. Hepimize geçmiş olsun. Kuşkusuz biat etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ohal komisyonu yıllardır barıştırma akademisyenleri hakkında olumlu ya da olumsuz tek bir karar vermedi biliyorsunuz. hemen şimdi tarafımıza beyanname edilmedi fakat komisyonun sayfasından öğrendiğimiz üzere ilk RET kararı geliyor. hepimize geçmiş olsun. kuşkusuz biat etmeyeceğiz.

— Elif Çongur (@elifcongur) October 28, 2021

OHAL KOMİSYONU, BAŞVURULARIN YÜZDE 81’Nİ REDDETTİ

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, kanun hükmünde kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen ve kapatılan bir takım kurum ve kuruluşlara ilişkin 126 bin 758 başvurunun 118 bin 415’ini karara bağladı.

Aldığı kararlara ilişkin 5 aydır herhangi bir açıklama yapmayan OHAL Komisyonu, sonuçlandırdığı başvuruların yalnıza 15 bin 50’si hakkında kabul kararı verdi. Başvuruların 103 bin 365’i ise kabul edilmedi. Böylece ret oranı takriben yüzde 81 oldu.

Kurul göre yapılan açıklamada, 8 bin 343 dosyanın ise incelenmesine devam edildiği belirtildi. 22 Aralık 2017’den bu yandan kendisine yapılan başvuruları inceleyen Komisyonda, dosyaların yüzde 7’si hâlâ tahlil aşamasında.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir