Oğlu, Salman Rushdie’nin Saldırıda “Hayatını Değiştiren Yaralar” Aldığını Söyledi


Ajana göre, Salman hastanedeyken geçici olarak solunum cihazına bağlandı. New York Times saldırıdan kısa bir süre sonra “Salman muhtemelen bir gözünü kaybedecek, kolundaki sinirler koptu ve karaciğeri bıçaklanarak hasar gördü.”

Bıçaklama zanlısı, New Jersey’li adam Hadi Matar, o zamandan beri tutuklandı ve ikinci derece cinayete teşebbüs ve ikinci derece saldırı ile suçlandı. Suçlamaları kabul etmedi.

Polis, İranlı Ayetullah’tan 30 yıl sonra meydana gelen saldırının nedenini araştırıyor. Ruhullah Humeyni Salman hakkında bir “fetva” yayınladı ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları, 1988 tarihli romanı yüzünden yazarı öldürmeye çağırdı. Şeytan Ayetleriyüce liderin küfür olarak kınadığı. Yazar, dini ferman yayınlandıktan sonra birkaç yıl saklanarak yaşadı. İran hükümeti, Ayetullah’ın ölümünden sonra 1998’e kadar resmi olarak sürdürdü.

Soruşturma hakkında doğrudan bilgisi olan bir kolluk görevlisinin söylediğine göre, bıçaklayan zanlının sosyal medya hesapları üzerinde yapılan ön kolluk incelemesi, Şii aşırılıkçılığına ve İslam Devrim Muhafız Kolordusu’nun davalarına sempati duyduğunu gösterdi. NBC Haberleri.

(E! ve NBC News, NBCUniversal ailesinin bir parçasıdır.)


Kaynak : https://www.eonline.com/news/1341986/salman-rushdie-suffered-life-changing-injuries-in-attack-and-has-been-able-to-talk-to-family-son-says?cmpid=rss-000000-rssfeed-365-topstories&utm_source=eonline&utm_medium=rssfeeds&utm_campaign=rss_topstories

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir