Muhalefetten Bakan Pakdemirli’ye eleştiri yağmuru

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sunumunun arkasından muhalefet milletvekilleri kadar tenkit yağmuruna tutuldu.

Muhalefetten Bakan Pakdemirli'ye eleştiri yağmuru

Muhalefet milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelik eleştirilerini sıraladı. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP iktidarları 19 yıldır sulamaya tatmin edici yatırımı yapmadığı için çiftçinin kuraklıkla karşısında karşıya kaldığını vurgulayarak, “Birilerine, köprüye, havaalanına garanti vereceğine halkının temel gıdasına yardım vermeliydi” diye karşı çıktı. TİP Hatay Milletvekili Barışma Atay ise yabancıların Türkiye’de avlanmasına müsade verilmesini eleştirerek, “Birkaç bin dolar için ABD’den tanıdık olmayan birinin ülkede bir canlıyı katletmesi hiç mi rahatsız etmiyor sizi” dedi.,

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı belli hesabı, 2022 yılı bütçesi ile Bakanlığa emrindeki ulus kurumlarının hesapları görüşülüyor. Komisyonda, Bakan Bekir Pakdemirli’nin sunumunun arkasından muhalefet milletvekilleri söz aldı.

Komite Başkanı Cevdet Yılmaz, milletvekillerine, grup temsilcilerinin yarısı kadar vakit atamak yönünde kara aldıklarını belirtti. 30 milletvekilinin konuşmak istediğini andıran Yılmaz, komite dışındaki milletvekillerine dörder dakika vakit vermeyi önerdi. CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, bu duruma itiraz etti. Aydoğan, “Yanlış yapıyorsunuz. Milletvekilleri konuşur. Milletvekillerini susturamazsınız. Arkadaşlar siz nasıl kurul üyesisiniz, nasıl tutku gösteriyorsunuz” dedi. Aydoğan ile AKP’li vekiller arasında kısa süreli atışma yaşandı.

Yılmaz, kararı oylama ile aldıklarını belirterek, “Dünyanın neresinde kural olmayan parlamento var” diyerek görüşmelere ara verdi. Aydoğan, “Arkadaşlar, size yarın ‘yarım dakika konuşun’ derse kabul edecek misiniz” diye tepkisini sürdürdü. Aydoğan komisyonu protesto ederek, konuşmama kararı aldığını açıkladı.

“KURAKLIK OLDUĞUNU SAĞIR SULTAN DUYDUĞU HALDE, ‘REKOLTE ARTACAK’ DİYE VERİ DÜZENLEDİ”

Aranın ardındaki milletvekilleri söz almaya devam etti. Yılmaz, komite üyesi olmayan milletvekillerine dörder dakika verileceğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gittiği baştan çiftçilerin girdi maliyetlerinden şikayet ettiğini belirterek, çoğu girdi ürünün maliyetinin arttığını ve Tarım Bakanlığı’nın yurt dışından ithal ürün getirdiğini anlattı. Gürer, “Kuraklık olduğunu sağır sultanın duyduğu halde Tarım ve Orman Bakanlığı ‘mercimekte rekolte artacak’ diye veri düzenleyip fiyat açıklaması nedir? Nasıl olur da kırmızı ‘mercimekte yüzde 6,6 çoğaltma olacak’ deyip, 6 ay sonradan ‘azalış olacak’ diye açıklarsınız” diye sordu.

Gürer, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımdan haberi olmadığını vurguluyorum, eğer haberi olsa ‘Çiftçi mutlu’ demezdi” diye ekledi.

“YARIN DA TARIMDA İTHALATÇI OLMAYA DEVAM EDERİZ”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçilerin 220 milyar lira civarında borcu olduğunu hatırlatarak, “Plansız tarımda ne çiftçi ayakta durabilir ne de ülkenin tarımı gelişebilir” dedi. Gökçel, çiftçilere karşılığı olmayan destekler verildiğini kaydederek, “Hala bu işi yapan insan olarak söylüyorum, desteği içten, icabında üretimi edebilmek için ayni olarak verin. Aksi halde çiftçiyi ayakta tutamayız, tarımımızı da geliştiremeyiz. Bugün olduğu gibi yarın da tarımda ithalatçı konumda olmaya devam ederiz” diye konuştu.

“ÖZEL SEKTÖRDE BÖYLE BİR MALİ TABLO VERİLSE NE YAPARSINIZ”

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı 2022 programında, toprak ve su kaynaklarında öngörülen daralmadan dolayı tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin attırılması ve israfın önlenmesinin dünya tarım gündeminde öne çıktığı bilgisinin yer aldığını hatırlatarak, “Sunumunuzda da bu nesil konuların yer aldığı bir vizyon öne çıkmasını isterdim” dedi. Kuşoğlu, Sayıştay raporlarında 44 belirti yer aldığını belirterek, “Semptom listesine bakıyorum, çok fazla manâlı konular var. Siz özel sektörü biliyorsunuz. Özel sektörde böyle bir mali tablo verilse ne yaparsınız? Baksanıza, banka hesaplarının tamamiyle raporlanmaması… Ne çağırmak banka hesaplarının bütünüyle raporlanmaması? Böyle bir şeyin olmaması lüzumlu” dedi.

TİP Hatay Milletvekili Uzlaşma Atay, AKP iktidarının 20 yıldır aralıksız ülkeyi yeşillendirdiğinde bahsettiğini belirterek, “4,5 milyar gibi akla hayale sığmayacak bir rakamdan bahsediyor” diye konuştu. Atay, “Uçak alınabilecek paralara Rusya’dan uçak kiraladınız. Yalnızca Dersim’deki orman yangınına 12 gün sonra müdahale ettiniz. Ege’deki yangınlara belediye başkanlarının katılmasına izin verirken Dersim’de belediye başkanı İçişleri Bakanlığı göre engellendi” dedi.

“YABANCI BİRİNİN ÜLKEDE BİR CANLIYI KATLETMESİ RAHATSIZ ETMİYOR MU”

Atay, yaban hayvanlarının avlanma ile öldürüldüğünü hatırlatarak, “Birkaç bin dolar için ABD’den yabancı birinin ülkede bir canlıyı katletmesi hiç mi rahatsız etmiyor sizi? 16 yılda avcılık kursu açmışsınız, 500 bin avcılık sertifikası vermişsiniz” diye vurguladı.

“Bildiğiniz tek şey bahçe yapmak, park yapmak. Onu da becerebildiğiniz söylenemez” diyen Atay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ülkeyi şirket gibi yöneteceğim” dediğini hatırlatarak, “Şirket gibi dediğine kadar sizin yetkin olduğunuzu bekleyeceğim fakat orman yangınlarına müdahaleyi gördüğümüzde yetkin olduğunuz söylenemez” dedi.

“DOLAR KURU YÜKSELDİKÇE GİRDİ MALİYETİ ARTIYOR”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Türk lirası layık kaybettiği için üreticinin girdi maliyetlerinin arttığını vurgulayarak, “Dolar fiyatı değişmez kalsa bile Türk lirasını değersizleştirdiğiniz için bunların TL fiyatı artıyor ve girdi fiyatı artıyor” diye konuştu. Yılmaz, “Girdi maliyetleri ne için artıyor? Bunu telefi etmek için, ne için ödenek talebinde bulunmuyorsunuz? Niye gübre fiyatları 7-8 bin liraya çıktı? Ne kadarı içeriden ne kadarı dışarıdan kaynaklanıyor” sorularına yanıt istedi.

“HAVAALANINA GARANTİ VERECEĞİNE HALKIN TEMEL GIDASINA DESTEK VERMELİYDİ”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçinin borç yükünün 84 kat arttığını ve ürettiğini pazarlayamayacak durumda olduğunu söyleyerek, “Çiftçi tarlasında esir konumuna düşmekte. Bu bütçenin çiftçinin bütçesi olmadığını görüyoruz” dedi. Sarıbal, 19 yıldır AKP’nin sulamaya yeterli yatırımı yapmadığı için çiftçinin kuraklıkla aleyhinde karşıya kaldığını vurgulayarak, “Birilerine köprüye, havaalanına garanti vereceğine halkının esas gıdasına takviye vermeliydi” diye karşı çıktı. Sarıbal, Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta ithalatçı durumda olduğunu ve 122 milyar dolar ithalat karşılık 88 milyar dolar ihracat yaptığı söyledi.

“PEMBE TABLO ÇİZİYOR”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Bakan Pakdemirli’nin sunuş konuşmasını, “Sayın Bakan Bey sanırım diğer ülkede yaşıyor demekten kendimi geri koyamadım. Pembe bir tablo çizdi. Gerçekler ve rakamlar pek söylemiyor. Elleri öpülesi ve alın teriyle çalışan çiftçilerimiz dertliler ve tarımsal imal yapamaz duruma geldiler. Bugünkü pembe tablo olmuş olsaydı, çiftçilerimiz bu halde olmazdı” dedi.

Barut, gübre fiyatlarının da arttığına dikkat çekerek, “Sayın Bakan, iyi bakın, bundan sonradan gübre kuyumculara satılacak. Yüzde 600 gübrenin fiyatı artmış, hangi para böyle değer kazanır” diye Bakan Pakdemirli’ye seslendi.

“GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN BİZİM OLMASI GEREKİYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çayda 8 lira gübre desteği olduğunu açıklayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketinde bile dekar başına desteğin sıradan 40 gram olduğunu söyledi. Bekaroğlu, fabrikaların bahçelerinde çayların çürüdüğünü belirterek, “Şekerde, tütünde yapılan, yakında çayda da yapılacak” dedi. Bekaroğlu, Türkiye’nin tarımda net ithalatçı olduğunu bildirerek, “Çin’den sakatat alıyoruz. 19 yılda milyarca TL ithalata harcandı. Bu vatan toprağı filan şaka, bir şey söylemiyorum. 84 milyon insanın üstünde geçineceği yiyecek güvenliği filan… Gıda güvenliği olması için bizim olması gerekiyor” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ ÜRETMESE KAR EDECEK”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçiye tatmin edici bütçe ayrılmadığını kaydederek, “Siz Türk çiftçisini sevmiyorsunuz, başka ülkelerin çiftçilerine yardım veriyorsunuz. Daima hasat zamanı ithalat yapıyorsunuz” dedi. Gaytancıoğlu, dünya pandemiden kırılırken Türkiye’nin üretim yerine ithalatta çözümler ürettiğini söyleyerek, “Çiftçi ürettiği için zarar ediyor. Üretmese geçen yıl bin 800 liradan aldığı gübreyi bugün satsa 5 katı kar edecek” diye vurguladı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “Bir Zamanlar ‘tahıl ambarı’ olarak anılan ülke, hemen samanı, buğdayı ithal eder duruma gelmektedir” diyerek, tarımsal projelerin tarımı geliştirmek yerine mevcut tarımı da ortadan kaldırdığını söyledi. Sürücü, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır çiftçilerinin yüksek elektrik faturalarıyla aleyhinde karşıya kaldığını vurgulayarak, “Daha ne kadar DEDAŞ’ın zulmüne susacaksınız” diye sordu. Sürücü, Tarım Bakanlığı’nın ürününü çöpe döken çiftçiyi görmezden geldiğini belirterek, “Domates taneyle satılırken keza çiftçiyi keza halkı yoksullukla baş başa bırakıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

(ANKA)

Yorum yapın

SMM Panel