Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı: Anaokullarında karantina süresi için yeni karar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, anaokullarındaki 14 günlük koronavirüs karantina süresinin 10 güne indirileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı: Anaokullarında karantina süresi için yeni karar

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni müşteri koronavirüste (Covid-19) 14 gün olan karantina süresinin yarından itibaren anaokullarında da 10 gün olarak uygulanacağını bildirdi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı, daha önce ilköğretim ve ortaöğretimde de karantina süresini 14 günden 10 güne düşürmüştü. Sözcü gazetesine konuşan Bakan Özer, yeni dönemde eğitimde reform yapılıp yapılmayacağına dair soruyu da yanıtladı.

“Benden reform beklemeyin” diyen Özer, “Önceliğim reform yok, mevcut hizmetleri geliştirmek, eksiklerimizi onarmak” şeklinde konuştu.

Özer şu ifadeleri kullandı:

“Reform yapmayacağız ama eğitimde fırsat eşitliği bağlamında manâlı adımlar atıyoruz. Mektep öncesi eğitimi artmak da önceliğimiz. 5 yaş grubunda okullaşma oranımız yüzde 78’e çıktı ama 3 ve 4 yaş gruplarımızda bu rakam hâlâ beklediğimizin fazla aşağıda. Fırsat eşitliğinin sağlanmasında kıdemli öğretmenin öğrenci başarısına katkısı yüzde 70’lere ulaşıyor. Bizde, yeni mezun öğretmeni en dezavantajlı bölgeye, kıdemli öğretmeni batıya gönderiyoruz. Kıdemli öğretmenlerin dezavantajlı yörelerde tayin yapmasını özendirici önlemler alacağız. Yeni mezunların da üç aylık bir eğitimden geçirilmesini planlıyoruz.”

“SINIFLAR KALABALIK DEĞİL”

Okullarında derslik mevcutlarının sanıldığı gibi yüksek olmadığını söyleyen Özer “Mesela okulların yüzde 56’sında sınıf mevcudu 25’in altında, yüzde 16,7’sinde 26-30 arasında, yüzde 13,8’inde yüzde 31-35 aralığında, yüzde 8,5’unda 36-30, yüzde 3,8’inde 41-50, Yüzde 1,1’inde ise 50’den fazla öğrenci bulunuyor. Mektep yapacak arsa bulamıyoruz. Esenyurt’ ta 68 dönümlük alanda 73 okulu hızla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir