Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Zorunlu eğitim yaşı düşüyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3 bin yeni anaokulu yapacaklarını belirterek, “Anaokullarının 5 yaşındakiler için zorunlu ışık halkası getirilmesine yönelik plan ve bütçe çalışması yapıyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Zorunlu eğitim yaşı düşüyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de 6 yaş olan zorunlu eğitim yaşını 5’e yıkmak için plan ve bütçe çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Bakan Özer, hem çocuk yuvası kapasitelerini çoğaltmak adına çalışmalara da hız verildiğini açıklama etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimle ilgili yeni düzenlemeye hız verdi. Haberler.com’un bakanlık kadar yapılan çalışmayı aktardığı haberine tarafından; Türkiye’deki gerekli eğitim yaşı 6’dan 5’e düşürülecek, bu sayede öğrencilerin okula daha basit adapte olması sağlanacak. Eğitimde 5 yaş grubuna yönelik hedeflerini açıklayan Bakan Özer, şu anda egemen anaokulu ve esas sınıflarında takriben 1 milyon 220 bin öğrencinin eğitim aldığını aktardı, “Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız” dedi.

“Yüzde 118’lik artış hedefliyoruz”

Kreş sayısında da bir artma olacağına dikkati çeken Özer şöyle konuştu:

“Anaokullarındaki 406 bin dolayında olan öğrenci kapasitemizi 3 bin yeni çocuk yuvası ile birlikte yüzde 118’lik artışla 886 bine çıkaracağız. Başlıca sınıflarında eğitim bölge 813 bin dolayındaki öğrenci sayısını ise 1 milyon 613 bine çıkaracağız.”

Eğitimde fırsat eşitliğine de değinen Özer, “Çankaya’daki okul nasılsa Silopi’deki okulda da benzer imkanları sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir