Midge’e ne oldu? – Hollywood Hayatı


rachel brosnahan


Galeriyi görüntüle

İmaj Kredisi: Prime Video

final yapan dizi Muhteşem Bayan Maisel 1965’te San Francisco’da başlar. Lenny bir stand-up rutini yapıyor ve pek iyi gitmiyor. Sahnede amaçsızdır ve seyircinin dikkatini hızla kaybeder. Artık bir zamanlar olduğu Lenny değil. Keskinliği gitmiş. Parça parça unutuyor. Spot ışığı altında çöküyor.

Susie, Lenny’yi dehşet içinde izliyor. Gördüklerine inanamıyor. Daha sonra Susie, Lenny’nin yanına gider ve ondan onunla gitmesini ister. Midge’in menajeridir ve tekrar ayağa kalkmasına yardımcı olabilir. Stand-up’ına “lanet olası bir rezalet” diyor.

Rachel Brosnahan Luke Kirby
Midge ve Lenny rolünde Rachel Brosnahan ve Luke Kirby. (Ana Video)

Lenny, Susie’nin teklifini kabul etmez. Stand-up’ta bir geleceği olduğunu düşünmüyor. Susie, Lenny’ye yeniden düşünmesi için yalvarır. “Çünkü sen Lenny Bruce’sun. Sizden sadece bir tane olacak. Onu geri alalım,” diyor Susie. Lenny, Susie’ye gerçek bir cevap veremeden çağrılır. “Bu iyilikler sizde kalsın. Onları değerli biri için kullanın” diyor. Gitmeden önce Lenny, Midge’in ortalıkta olup olmadığını sorar. Susie hayır diyor.

Susie dışarı çıktığında Midge orada sigara içiyor. Midge hemen Lenny’yi sorar. “O bir karmaşa, Miriam,” diyor. Midge onu görmeye gitmez ama Lenny’yi geride bıraktıklarında perişan görünür. Hepimizin bildiği gibi, Lenny bir yıl sonra ölecekti.

Bölüm, New York City 1961’e geri dönüyor. Susie şu anda bir parkta bankta uyuyor. Polisle çatıştıktan sonra tutuklanır. Midge onu kurtarır. Midge, hikayenin tamamını öğrenmek için Susie’yi kahve içmeye götürür. Midge, Susie’nin üzgün olduğunu biliyor ama Susie ağzı sıkı. Yavaş ama emin adımlarla Susie, Hedy ve geçmişleri hakkında konuşmaya başlar. Susie, Hedy daha gençken nişanlı olarak Paris’ten döndükten sonra New York’a taşındı. Susie ilk ve son kez aşık oluyor.

Gordon gönülsüzce Midge’e şovda olacağını söyler… bu gece. Midge, haberi anlatmak için doğruca Susie’ye koşar. Görünüşe göre bunu soran Hedy.

Bu sırada Moishe, Joel’e şirketten emekli olacağını söyler. Duştan sonra Shirley ile yeniden bağlantı kurdu. Evi satıyorlar ve yeniden yürümeye başlar başlamaz Boca Raton’da bir apartman dairesi alıyorlar. Aniden Joel, Midge’den bir telefon alır. Gordon Ford Gösterisi. Joel gururla parlıyor. Gerekirse Midge’e rutini sırasında onun hakkında konuşması için onay verir.

“Sana harika olduğunu söylemiş miydim?” o soruyor. Joel, “Yaptın. Çok fazla. Hak ettiğimden fazla.” Midge, Joel’in seyirciler arasında olmasını istiyor. Joel orada olacağına söz verir. “Biletleri ‘kaçan’ın altına bırakacağım,” diye alay ediyor Midge.

rachel brosnahan
Midge ve Joel rolünde Rachel Brosnahan ve Michael Zegen. (Ana Video)

Abe, Rose’a Midge’in açıkta olduğunu söylemek için eve koşar. Gordon Ford Gösterisi bu akşam. Rose eğlenmez ve gitmeyeceğini söyler. Rose, Abe’nin dediği gibi Midge’in bütün gün onu aramaya çalıştığına inanmıyor. Peki, telefon ahizeden çıktı. Midge, bütün gün Rose’a ulaşmaya çalışmak için Joel, Shirley ve daha fazlasını görevlendirdi. Rose bunu anlayınca, o ve Abe aceleyle ayrılır. Yukarı Batı Yakası’nda taksi yoktur. Taksi bulmaya çalışırken caddede koşarlar. Pazarlık payı yoktur. Rose alyansını bile teklif ediyor! Rose’un daha sonra “üzücü” bir deneyim olarak adlandırdığı otobüse binerler.

Gordon, Midge’i tam yükselirken yıkmaya karar verir. Gösteriye performans için gitmiyor. Sadece bir yazar olarak geliyor. Susie, Gordon’un peşinden koşar ama o fikrini değiştirmez. Susie, ofisin ortasında Mike için bağırır. Neler olduğunu bilmiyor. Bunu düzeltmesini talep ediyor. Gordon, Midge’in anını son dakikada insani bir ilgi alanına çevirdi.

Midge hazırlanır ve onu setin taburesine alır. Joel ne olduğunu merak ediyor ve Midge sadece başını sallıyor. Gordon, gösteri sırasında Midge ile röportaj yapmaya başlar. Çok kesik ve kuru. Ona “yerleşik bayan yazar” diyor ve bunu saldırgan bir şekilde yapıyor. Midge şansını denemeye karar verir. Gordon onun sözünü keser ve hâlâ 4 dakikası kalmasına rağmen reklama gider.

Mike, Gordon’dan kaybedilen 4 dakikayı telafi etmesini ister. Joel neler olup bittiğini sormak için Susie’ye gider. Susie, Hedy’nin durumu yüzünden tüm bunların kendi hatası olduğunu düşünür. Mike, Gordon’u Midge’in kendi işini yapmasına izin vermesi için ikna etmeye çalışır. Sadece 4 dakika.

Midge, Abe ile konuşmak için sahneden iner. Ne olursa olsun onunla çok gurur duyduğunu söyler. Rose, Midge onu buraya getirmek için bu kadar çaba sarf ettiği için çok minnettar.

rachel brosnahan
Midge Maisel rolünde Rachel Brosnahan. (Ana Video)

Midge koltuğuna geri döner ve mikrofonu görür. Susie’yi tutuyor. Bunlar hayatının en önemli 4 dakikası. Midge, kendisini ve Susie’yi “mahvedebilecek” bir şey yapmayı düşünüyor. Susie, Midge’in ne demek istediğini tam olarak biliyor ve ona onay veriyor. Göğüsler yukarı, dedi Susie. Midge’in tüm duyması gereken bu.

Midge tabureye oturur ve Gordon’a canlı yayına başlamadan önce “kurallara uymakta hiçbir zaman harika olmadığını” söyler. Zıplıyor, tabureden atlıyor ve mikrofonu alıyor. 4 dakikasını alıyor ve parlıyor. Oyunun kurallarını değiştiren bir an. Kalabalık onun için çıldırıyor.

Midge rutin sırasında çocukları hakkında “Büyüdüklerinde benden nefret etmeleri kaçınılmaz” diyor. Şakaları her yerde. Gordon bile gülüyor. Herkes Midge’in etrafında dönüyor.

“Büyük bir hayat istiyorum. Her şeyi deneyimlemek istiyorum. Var olan her kuralı çiğnemek istiyorum,” diyor Midge. “Hırsın bir kadında çekici olmayan bir özellik olduğunu söylüyorlar. Belki. Ama asıl çekici olmayan ne biliyor musun? Bir şeylerin olmasını beklemek.” Midge ortalıkta beklemiyor. Doğrudan yıldızlığa doğru yürüyor. Kalabalık patlıyor.

Ayağa kalktıktan sonra Gordon onu sandalyeye oturttu ve onunla röportaj yapmaya başladı. Onun rutinine “müthiş” diyor. Gordon, onun hakkında yanıldığını kabul ediyor. Onu “muhteşem, büyülü, harika Bayan Maisel” olarak tanıtır. Midge, Joel’a kalabalığın içinde bir öpücük gönderir. Kalabalık Midge’i alkışlamaya devam ederken Gordon, “Kovuldun,” diye fısıldar.

Altı ay önce Lenny, Midge’e nasıl ünlü olunacağını öğretmeye çalışıyor. İkisi için de harika bir gece oldu. Birlikte geçirdikleri tek gece. Yakınında tuttuğu ve onun için her şeyin değiştiği gece tekrar okuduğu fal kurabiyesini açar.

Alex Borstein
Susie ve Midge rolünde Alex Borstein ve Rachel Brosnahan. (Ana Video)

Gösteri 2005’e doğru ilerliyor. Ekibi onun programını gözden geçiriyor. Midge dolu ve meşgul kalmak istiyor ama o kesinlikle tatil için New York’ta olmak istiyor. Midge, gösterişli dairesinde yürür ve imrenilen bir mülk olan Joel ile düğün fotoğrafına sevgiyle dokunur. Akşamını yalnız geçirdikten sonra Susie’yi arar. Bölüm izleyecekler Jeopardy: Şampiyonlar Turnuvası ayrı kıyılarda olsalar da birlikte.

Midge, Susie’ye gününden bahseder. Midge, Susie’nin işe geri dönmesini ister. Susie zamanını doldurdu. Midge ve Susie, tıpkı eski günlerdeki gibi telefonda tartışır ve gülerler. Her zaman olması gerektiği gibi.

Ücretsiz HollywoodLife Günlük Bültenimizi Almak İçin Abone Olmak İçin Tıklayın en sıcak ünlü haberlerini almak için.


Kaynak : https://hollywoodlife.com/feature/the-marvelous-mrs-maisel-ending-explained-series-finale-5107619/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir