Mental sağlık nedir?

yeterli düzeyde hissi ve davranışsal işlevlerini sürdürebilen bir kişinin durumudur. Artı psikoloji ve Bütünsellik görüntü açılarından, ruhsal sıhhat, bir bireyin yaşamdan lezzet alabilmesi ve yaşam aktiviteleri ile psikolojik dayanıklılık kazanabilmeye yönelik çabaları arasında denge kurmasını içerebilir.

İngiltere Cerrah Dergisine kadar, ruh sağlığı, üretken aktiviteleri ve başkaları ile olan ilişkilerin gereklerini yerine getirebilmeyi muhtemel kılan ve değişikliklere adapte olup zorluklarla başedebilmeyi sağlayan ruhsal işlevlerin başarılı performansıdır. Fikir hastalığı terimi, düşünce ve ruh halindeki değişiklikler ile karakterize edilen veya tehlike veya işlev bozukluğu ile ilgili davranışların olduğu, sağlık durumu koşullarını ya da bütün tanısal hafıza hastalıklarını topluca ifade eder. Ruh sağlığı ve ruhsal bozukluk iki aralıksız kavramdır. Ruh sağlığı iyi olan insanların ruhsal bozukluğu olabilir ve hiç ruhsal bozukluğu olmayan halk kötü bir ruh sağlığına sahip olabilir.

Öğrenme güçlüklerinin yanı sıra, gerginlik, yalnızlık, depresyon, anksiyete, ilişki sorunları, sevilen birinin ölümü, intihar düşünceleri, keder, bağımlılık, uyarı eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD), kendine zarar verme, dağıtılmış şehvetli bozukluklar ve değişen ciddiyetteki öteki düşünce hastalıkları nedeniyle ruh sağlığı sorunları ortaya çıkabilir. Terapistler, psikiyatristler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, eğitimli hemşireler ya da doktorlar, terapi, danışmanlık ya da ilaç gibi tedavilerle zihinsel hastalıkları yönetmeye muavin olabilir.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir