Laverne Cox, LGBTQ+ Topluluğunda Akıl Sağlığını Destigmatize Ediyor


E!: Bazıları için artan konuşmalar ve erişime rağmen, terapi ve diğer akıl sağlığı hizmetleri, özellikle LGBTQIA+ topluluğunda hala oldukça damgalanmış durumda. Bunu nasıl aşacaklarından emin olmayan ve ihtiyaç duyabilecekleri yardımı arayan insanlara ne söylersiniz?
LC: Demek istediğim, damgalama açısından bunu aşmanız gerekiyor. Akılların ve bedenlerimizin ayrı olmadığını hatırlamak önemlidir. İnsanlar ruh sağlığını genel sağlığın bir parçası olarak düşünmeye başlamalıdır.

Kendimize bakmakla yükümlüyüz. Şahsen benim için, yaşlandıkça sağlığımda ortaya çıkıyor. Terapistim buna hayatta kalma enerjisinin aşırı bolluğu diyor. İşte zor ortamlarda yaşamış LGBTQ+ bireyler olarak karşınızdayız. Çocukken, okulda benim gibi zorbalığa uğradıysan ve sonra eve geldin ve annen benim gibi o zorbalık için seni suçladıysa, o zaman sürekli hayatta kalma modundasın demektir. Bunu öğrendim. 50 yaşında, dayanıklılık oluşturmanın yeni yollarını öğreniyorum. Terapistim, bende yanlış olandan başıma gelene, bende doğru olana geçmekten bahsediyor.

E!: Kendin için “doğru” olduğunu hissettiğin şeyin farkına varmak için bu yolu kullanma hakkında daha fazla bilgi ver.
LC: Zorbalığa maruz kaldığım çocukluğumu düşündüğümde, ben de düz A öğrencisiydim. Kalkmayı ve kilisede Pazar Okulu dersini özetlemeyi severdim çünkü insanların önünde durmayı severdim. Dans etmeyi ve yetenek gösterilerinde yarışmayı severdim. Küçük hayallerim ve fantezilerim vardı. Bunlar beni benden alan şeylerdi.

Hayal gücünde esneklik var. Bir rüyanın alanında esneklik vardır. Özellikle şu anda inkar etmeden eğilmek önemlidir. Bu direnci bulmak gerçekten çok önemli.

E!: Genç halinle paylaşacağın bir tavsiyen var mı?
Alok: Günümüzün LGBTQ+ gençlerinin kendileri için en iyisinin ne olduğu konusunda çok stratejik ve akıllı olduklarını düşünüyorum. Sanırım genç benliğim muhtemelen benim için tavsiyelerde bulunur. Bence Trevor Projesi ile ilgili harika olan şey, LGBTQ+ gençlerini kendi hayatlarının liderleri ve kendi mücadelelerinin anlatıcıları olarak anlamanın yollarını bulmamız gerektiğidir. Şu anda gençleri hedef alan yasalar var, ancak Laverne’in görüşüne göre, yine de neşe pratiği yapmanın yollarını bulmak da önemli.

Texas’tanım. Ben de orada trans karşıtı politikalar olduğu için protesto ediyordum. Trans bir genç, trans renkli bir bayrakla boyadığı bir asa ile yanıma geldi. Okulda çok zorbalığa uğruyorum dediler. Bu yüzden bir büyücüymüşüm gibi yapıyorum ve sihirli güçlerim var ve bunu durdurabilirim. Bunu sana vermek istedim çünkü senin de zorbalığa uğradığını biliyorum.’ Gençler her gün kavga ettikleri için trans yaşlılar için boy gösteriyor ve bazen gençlerden de çok ilham alıyorum. Bence güzel.

LC: Bunun harika yanı, daha iyisini bilmediğim için gençliğimde korkusuz olan pek çok şey olmasıydı. Dünyanın dehşetini bilmiyordum ya da tam olarak anlamadım. Farklı travma seviyelerini gerçekten anlama kapasitem yoktu, ancak başa çıkma mekanizmaları mükemmeldi. Yaratıcıydılar ve bir rüyanın boşluklarındaydılar ve bu çocukluk harikasında gerçekten inanılmaz olan bir tür cehalet mutluluktu. Sorunun bu yeniden çerçevesini seviyorum ve insanlar bana her zaman bunu soruyor.


Kaynak : https://www.eonline.com/news/1336127/laverne-cox-and-alok-team-up-with-ugg-and-the-trevor-project-for-a-panel-on-mental-health?cmpid=rss-000000-rssfeed-365-topstories&utm_source=eonline&utm_medium=rssfeeds&utm_campaign=rss_topstories

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir