İstanbul’da ‘Nartugan’ heyecanı

Bu sene ilk önce düzenlenecek olan IINFF İstanbul Uluslararası Nartugan Film Festivali için geri sayım başladı. 19-21 Aralık tarihleri arasında online olarak düzenlenecek festivalde Muazzez İlmiye Çığ Bayan Kültürüne Katkı Sağlayan Eser ödülü de verilecek.

İstanbul'da ‘Nartugan’ heyecanı

Dört yılı aşkın bir çalışmanın sonrasında milletlerarası kamuoyuna ‘Merhaba’ diyen Milletlerarası Film Festivali Nartugan’ın film gösterimleri için geri sayım başladı. Festivale 120’den artı ülkeden 3 bin 100 film katıldı.

21 Kasım’da jürinin belirlediği finalist filmler seçildi. 21 Aralık tarihinde ise İstanbul’un yeni Film Festivali Gala Gecesi ile sanatseverleri ağırlayacak. 254 uzun metrajlı filmin yanı sıra, 2236 kısa metrajlı film, 580 kısa belgelere dayanan, 167 uzun metraj belgeli festivale katıldı.

YÜZLERCE FİLM KATILACAK

Türkiye’den 330 filmin katıldığı Milletlerarası İstanbul Nartugan Film Festivali’ne Hindistan 470, İran 350, ABD 154, Brezilya 151, Fransa 127, İspanya 115, İtalya 99, Arjantin 81, Rusya 80 film ile katılıyor.

Kuruculuğunu Erol Kültürlü’ın yaptığı festivalin Genel Direktörlüğünü ise Gültekin Bayır üstleniyor.

Bayır, “Karnaval duyurusunu birincil yaptığımız gün 67 film ansızın başvuru etti. İlk günden ilginin büyük olacağını gördük” diye konuştu.

Gültekin Bayır, festivalin ismi ile de ilgili, “Türklerin eski inanışına tarafından gece ve gündüz sürekli uğraş eder ve Nartugan ile birlikte gün geceye şampiyon gelerek uzamaya ve güne daha artı görünmeye başlar. Biz de festivalde unutulmaya yüz tutmuş kadim yerli kültürlerini, açığa çıkarmayı hedefliyoruz” diyerek açıkladı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir