Hollywood Kraliyet Annesi ve Babasıyla Tanışın – Hollywood Life


Janet Leigh, Jamie Lee Curtis


Galeriyi görüntüle

Görsel Kredisi: Bei/Shutterstock

  • Jamie Lee Curtis, aktör Janet Leigh ve Tony Curtis’in kızı olan ikinci nesil bir yıldızdır.
  • 2023 Oscar kabul konuşmasında rahmetli ailesine teşekkür etti
  • Aktris, adam kayırmanın kariyerinde nasıl bir rol oynadığını açıkça dile getirdi.

Jamie Lee Curtis ilk olarak 1978’in ünlüsü ile yıllar içinde şov dünyasında kendisine büyük bir isim yaptı. John marangoz korku filmi cadılar bayramı ve ardından sayısız hit filmde başrol oynayacak. Hollywood’daki ilk çıkışından 45 yıl sonra, yıldız 2022 filmiyle ilk Oscar’ını kazandı. Her Şey Her Yerde Aynı Anda.

Oyuncu kabul konuşmasında merhum ailesine teşekkür etti: Hollywood kraliyet ailesi Janet Leigh Ve Tony Curtis. Her ikisi de Akademi Ödülleri’ne aday gösterilse de, hiçbir oyuncu kazanamazdı. Jamie Lee onu anmak için gökyüzüne baktı ve onlara “Az önce bir Oscar kazandım!” dedi.

Jamie Lee, inkar edilemez bir oyunculuk hanedanının bir parçasıdır. Yıldızın unutulmaz annesi ve babası ve cicili bicili kasabadaki kariyerleri hakkında daha fazla bilgi için aşağı kaydırın.

Janet Leigh

Janet Leigh
Janet Leigh

6 Temmuz 1927’de California, Merced’de doğan Janet Leigh, on yıllık bir kariyere sahip bir aktris, şarkıcı, dansçı ve yazardı. West Coast yerlisi, oyunculuğa geçmeden önce radyoda yerini aldı ve burada ilk filmini 1999’da yaptı. Rosy Ridge’in Romantizmi (1947) ve MGM ile imzalandı. Suç draması da dahil olmak üzere çeşitli türlerde çok sayıda filmde oynadıktan sonra Şiddet Eylemi (1948), Küçük Kadınlar (1949), spor komedisi Dış Sahadaki Melekler (1951) ve kara drama Kötülüğün Dokunuşu (1958), yönettiği Orson Welles.

Janet, belki de en unutulmaz rolüyle çığır açan bir başarı elde etmeye devam etti. Alfred Hitchcock‘S psikopat (1960), filmin başlamasının ilk 47 dakikasından sonra duşta bıçaklanarak öldürüldüğü ünlü film. Artık ikonik korku filmindeki rolüyle Janet, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü’nü kazandı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. gibi filmlerde oyunculuk kariyerine devam etmiştir. güle güle kuş (1963) ve tahta kaldırım (1979) ve Broadway’deki ilk çıkışını 1975’te prodüksiyonda yaptı. Arkadaşlar Arasında Cinayet.

Kızı, orijinaliyle korku filminin ayak izlerini takip ederken cadılar bayramı (1978), Janet ayrıca 1980 doğaüstü korku filminde Jamie ile birlikte rol aldı. Sis (aynı zamanda Carpenter tarafından yönetilen) ve ayrıca Cadılar Bayramı H20: 20 Yıl Sonra (1998) Emma Watson olarak.

Janet, kişisel hayatına gelince, 1951’de Connecticut, Greenwich’te özel bir törenle Tony Curtis ile evlenmeden önce gençken iki kez evlendi (biri iptal edildi). İkisi de Hollywood’da büyük hitler olduklarından, çiftin oldukça duyurulan bir birlikteliği vardı ve hakkında genellikle dedikodu köşelerinde yazılar yazıyordu. Çift, komedyen arkadaşları tarafından yönetilen çok sayıda ev filminde rol aldı. jerry lewisJanet’in belirttiği, oyunculuk yeteneklerini yeni rollerde geliştirmesine yardımcı oldu. Jamie’nin ablasını doğurduktan sonra Kelly Lee Curtis 1958’de Jamie, Janet ve Tony 1962’de boşandı. Janet İsveçli yönetmen ve yazarla evlendi. Helmer Robert Wilhelm Brandt.

Janet, kan damarlarını etkileyen bir hastalık olan vaskülitle savaştıktan sonra 3 Ekim 2004’te Beverly Hills’teki evinde 77 yaşında öldü. Hastalıklarını halkla gerçekten açıklamadığı için ölümü, görünüşe göre birçokları için biraz sürpriz oldu.

Tony Curtis

Tony Curtis
Tony Curtis (Kobal/Shutterstock).

Tıpkı eski karısı gibi, Tony Curtis de 50’li ve 60’lı yıllarda bir isim yaptı – ancak on yıllara yayılan bir Hollywood kariyerine devam etti. 3 Haziran 1925’te Bernard Schwartz olarak dünyaya gelen Tony, New York’ta büyüdü ve çoğunlukla yakışıklılığı ve çekiciliği nedeniyle ilk rollerinden bazılarını aldı. Bir sürü vasat komedi ve “swashbuckler” filminden sonra, Houdini (1953) eski karısı Janet ile birlikte ve birçok eleştirmen bunu gelecekteki başarısı için kritik bir atılım olarak kaydetti.

Doğu Yakası yerlisi, başrolde oynamaya devam etti. Başarının Tatlı Kokusu (1957) ile Burt Lancaster ve ertesi yıl filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. meydan okuyanlar (1958) yanında Sidney Poitier. Tony, belki de en unutulmaz ve dikkat çeken performanslarından birini Bazıları Sıcak Sever (1959), başrolde Marilyn Monroe Ve Jack Lemmon içinde billy wilder-yönetmen komedi. Daha sonra 1959’larda rol aldı. Kombinezon Operasyonu ile Cary Grant ve destekleyici bir rol oynamıştır. Spartaküs (1960), onun için büyük bir hit oldu.

1968’lerde yaptığı dramatik çekimlerle tanınmasına rağmen Boston Boğazlayan60’lardan sonra film kariyeri önemli ölçüde geriledi ve ardından 80’lerde ikinci bir kariyer olarak resim yapmaya başladı.

Janet ile olan evliliğine gelince, Tony, “Bir süreliğine Hollywood’un altın çiftiydik. Janet’e ve mesleğimin üstüne çok bağlıydım ve bağlıydım ama onun gözlerindeki o altınlık solmaya başladı. Ne olursam olayım, Janet için yeterli olmadığımı fark ettim. Bu beni çok incitti ve kalbimi kırdı.” Oyuncu beş kadınla daha evlendi: Christine Kaufman, Leslie Allen, Andrea Savio, Lisa Deutsch ve Jill Vandenburg.

Tony, 29 Eylül 2010’da kalp durması nedeniyle öldü. Ölümünden birkaç gün önce evinde fotoğraf çekimi için buluştuğu fotoğrafçı, “Şu an durumum iyi değil ama sana bir şey sorabilir miyim? Beni bir kez daha ikon gibi gösterebilir misin?”

Ücretsiz HollywoodLife Günlük Bültenimizi Almak İçin Abone Olmak İçin Tıklayın en sıcak ünlü haberlerini almak için.


Kaynak : https://hollywoodlife.com/feature/jamie-lee-curtis-parents-4685505/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir