“Hierapolis’in kurulduğu yıllara ait” iki ev kalıntısı bulundu

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde bu sene yapılan kazı çalışmalarında, 2 konut kalıntısına ulaşıldı. Salento Üniversitesinden Prof. Dr. Grazia Semeraro, “Buluntular Helenistik döneme ait. Evlerin Hierapolis’in kurulduğu yıllara ait olduğunu düşünüyoruz” dedi.

"Hierapolis'in kurulduğu yıllara ait" iki ev kalıntısı bulundu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde bu yıl yapılan kazı çalışmalarında, kentin kuruluş yıllarına ait olduğu açıklanmış 2 konut kalıntısına ulaşıldı.

Milattan önce 2. yüzyılda Bergama Kralı 2. Eumenes kadar kurulan Hierapolis Antik Kenti’nde 1957’de başlayan kazı çalışmaları, Salento Üniversitesinden Prof. Dr. Grazia Semeraro başkanlığında devam ediyor.

Alandaki çalışmalara, Salento, Messina, Floransa, Pamukkale ve Amasya üniversitelerinden arkeolog, restoratör ve mimarların yer aldığı 30 kişilik takım katılıyor.

Bu yıl Apollon Kutsal Alanı, Anıtsal Çeşme ve tiyatronun yakınındaki evler ile toplu mezar alanı gibi çoğu noktada kazı ve restorasyon sürdürülüyor.

hierapolis-in-kuruldugu-yillara-ait-iki-ev-kalintisi-bulundu-940143-1.

AA’ya konuşan Prof. Dr. Semeraro, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği antik tiyatro ve Aziz Philippus Tanrısal Alanı’ndaki esas anıtlara detaylı bakım çalışması yaptıklarını söyledi.

Yaşanan depremlere karşın Antik Çağ insanının Hierapolis Antik Kenti ve Lykos Vadisi’nden vazgeçmediğini gösteren Semeraro, insanların bölgede depreme dirençli yeni anıtlar inşa etmeyi sürdürdüğünü anlattı.

Orta Çağ zamanında kentin kırsal bir yerleşim yeri ve zeytin yağı imal merkezi olduğunu ele geçirdikleri yuvarlak değirmen taşından belirlediklerini kaydeden Semeraro, Hierapolis’te insanların o dönemde zeytinyağı üretimine devam ettiğini ve kentin ziraat için önemli bir merkez olduğunu dile getirdi.

hierapolis-in-kuruldugu-yillara-ait-iki-ev-kalintisi-bulundu-940145-1.

Kentin kuzey bölgesinde, büyük agora ve Hierapolis’in ikinci tiyatrosunun yakınındaki kazı alanında kayda değer buluntularla karşılaştıklarını bildiren Semeraro, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buluntular Helenistik döneme ait. Evlerin Hierapolis’in kurulduğu yıllara ait olduğunu düşünüyoruz. Büyük ve aslında kayda değer 2 yapı kalıntısı bulduk. Ufak evlerin 4-7 kişilik olduğunu varsayım ediyoruz. Bu yapı, bütün alanın toplu mezar olarak kullanıldığı Bizans dönemi tabakalarıyla kaplanmıştır. Keza Hierapolis’te üretilen ve bu doğaüstü kentteki günlük yaşamın incelikli bir tanıklığını temsilci hoş kabartma figürlü seramikler, sikke, kandiller ve sırlı vazolar gibi birçok küçük obje bulduk.”

hierapolis-in-kuruldugu-yillara-ait-iki-ev-kalintisi-bulundu-940144-1.

Kazılarda antik kentte ulaştıkları buluntular hakkında bilgi veren Semeraro, şunları kaydetti:

“Kentin en eski ve daha eksik tanıdık evrelerinden, özellikle Helenistik zamana tarihlendiğini düşündüğümüz fazla ilginç veriler elde ettik. Bu dönem Hierapolis’in Seleukoslar veya Attaloslar göre kurulduğu zamana tekabül ediyor. Her iki hükümdar ailesi de Büyük İskender’in generallerinin soyundan gelmektedir. Keza Anıtsal Çeşme Alanı’nda, tarihlemesi milattan önce 2. yüzyıla dek uzanan bloklardan oluşan devasa bir duvar da bulduk. Anıtsal bir yapıyla ilişkili olan büyük bir traverten blok kısa bir uzunlukta, mevcut toprak seviyesinden saygın bir derinlikte tespit edildi. “

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir