Güçlerini iyiliğe kullanıyorlar

Forbes dergisi 18 yıldır olduğu gibi Dünyanın En Zinde Kadınları listesini yayımladı. Listede 40 CEO ve 19 dünya lideri var. Uzun senelerdir birinci sıradaki Almanya şansölyesi Angela Merkel emekli olunca önderlik koltuğuna hayırsever milyarder ve yazar Mackenzie Scott oturdu. Amazon ’un sahibi Jeff Bezos ’tan 2019 ’da boşanmasının arkasından 37 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü kadını olan Scott servetinin en azından yarısını bağışlayacağını açıklamıştı. Scott, iki yılda 500 sivil toplum kuruluşu ve 286 gruba 8.5 milyar dolar verdi. 

Güçlerini iyiliğe kullanıyorlarHayırsever milyarder ve yazan Mackenzie Scott

Üçüncülükten ikinci sıraya yükselen Kamala Harris ABD ’nin birincil siyah, Güney Asyalı kadın başkan yardımcısı… Annesi kanser araştırmaları konusunda bilirkişi, Hint bir biliminsanı, babası Stanford Üniversitesi ’nde ekonomi profesörü… Harris Kaliforniya ’da doğup büyüdü. ABD ’de pek fazla prensip imza attı. Topluma cinsiyet eşitliği, siyah kadınlar ve göçmen kadınlar için eşitlikçi bir dönüşümün umudunu verdi.

Güçlerini iyiliğe kullanıyorlarABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris

Üçüncü sırada Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde var. Pandemiden hemencecik önce görevine başlayan Lagarde hesaplı daralma döneminde Avrupa ’nın para politikasını yönetiyor. Lagarde IMF Başkanı olduğu dönemde 2008 krizini değerlendirirken ‘grup düşüncesi ’ yaklaşımının (grupla düzenli olma arzusunun irrasyonel kararlarla sonuçlanması) altını çizerek sektörde daha fazla kadının olması gerektiğini söylemişti. Lagarde, ünlü müzisyen Bağ ’nun başlattığı ‘Yokluk Cinsiyetçidir ’ (Poverty is Sexist) kampanyasına da takviye veriyor.

Güçlerini iyiliğe kullanıyorlarAvrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde

ÖZLEM TÜRECİ, DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 48 ’İNCİ KADINI

Listeye Türk biliminsanı Açlık Türeci ve işinsanı Güler Sabancı da adını yazdırdı. COVID-19 aşısını geliştiren BioNTech ’in kurucularından Türeci listenin 48 ’inci sırasında. Forbes, Türeci hakkında “Türeci ’nin kaderi bilim ve afiyet alanında bir kariyerdi. Annesi biyolog, babası cerrahtı. Bu yıl listeye ilk kez giren 20 kişiden biri olan Türeci, yalnızca biyoteknoloji şirketinin kurucularından olduğu için yok, mRNA aşısının geliştirilmesinde lider rol üstlendiği için sıralamaya girdi” yazdı.

Yorum yapın

SMM Panel