Fırtına durdurulamıyor

author

ALİ MURAT HAMARAT

[email protected]

2021.11.06 21:15

Fırtına durdurulamıyor

Birkaç gündür sise teslim olan İstanbul’da kritik viraj… Bir tarafta yara sarmak için çimlere etap basan Beşiktaş, öteki yanda sezona harika başlayıp zirvede şimdilik dar görünen Trabzonspor… Nefesler tutulmuş, Erkan Damar’ın ilk düdüğü bekleniyor. Maç saatine içten büyüyen sis, futbol meftunlarına papatya falı baktırıyor.

Konut sahibinde Sergen Yalçın, sakat Batshuayi’nin yokluğunda Güven’i oynatıyor. Alex Texeira-Pjanic-Ghezzal üçlüsü dosta güven, rakibe dehşet veriyor. Deneyimli hoca Sporting Lizbon aleyhinde tel tek dökülen Rıdvan’ın yerine sol bekte Umut’u tercih etmiş durumda. Santra öncesinde bordo-mavililerin yedi puan gerisinde yer alan Kartal, taraftarının desteğiyle bitmiş uçuşa vermek istiyor. Muhtemel bir mağlubiyette camiada tatlar iyice kaçacak; Karadeniz ekibiyse milli maç arasına sıradan fiyakalı gidecek…

Savunmada çoğu defoyu kapatan Edgar Ie ve tecrübeli sağ Bruno Peres’in yokluğunda, sağ bekte eski Beşiktaşlı Dorukhan, stoperde de Hüseyin başlıyor. Bordo-mavililerin savunmasının ev sahibinin sanatkâr ayaklarına karşı ne yapacağı özellikle merak ediliyor. Gözler olağan şüpheliler Bakasetas’la Nwakaeme’ye çevrilmişken, Abdullah Avcı ileri uçta Cornelius’un yerine Djaniny’yi seçim etmiş durumda. Bu statta epeyce kötü anıları olan deneyimli hoca, bakalım istediğini alabilecek mi…

Tribünlerin desteğini arkasına alan Kartal, iştahlı başlıyordu. İlk bölümde pozisyon bulmakta zorlanan siyah-beyazlılar, oyunu muhalif sahaya yıkmıştı. Paslarla presi kıran bordo-mavililer ise aleyhinde kaleye gitmekte zorlanıyordu.

Sakatlanan Bakasetas, 31’de yerini Siopis’e bırakmıştı. En manâlı silahını kaybeden Karadeniz ekibi 38’de güvenli olmayan geliyor, Nwakaeme’nin şutunu Ersin ayaklarıyla kurtarıyordu. 41’de bu sefer öteki kalede Ghezzal’in nefis gördüğü Larin’e Uğurcan hayır diyordu. Uzatmalarda Beşiktaş kaçırıyor, Trabzonspor ağları havalandırıyordu. Hamsik’in kocaman pasını bölge Abdülkadir, köşeyi bulmuştu. Bu golden sonra ikinci güya sözde her şeye gebeydi…

49’da Güven’in plasesinde Uğurcan başarılıydı. 62’de skor eşitlenmişti. Trabzonspor savunmasının yaptığı akıl almaz hatayı Larin affetmemişti. Trondsen’in geri pası felaketti de Hüseyin pozisyonda uyumuştu!

81’de Ghezzal hoş hareketlerini golle süsleyemiyordu. 87’deki kontrada oyuna sonradan giren Serkan birazcık titiz olsa, deplasman ekibi öne geçebilirdi. Uzatmaların sonunda gelişen kontrada Cornelius’la Nwakaeme paslaşa paslaşa gidiyor, İskandinav santrfor üç puanı getiriyordu.

Bu skorla Beşiktaş, zirvedeki Trabzonspor’un 10 puan gerisine düştü. Siyah-beyazlıların son dakikalardaki yorgunluğu barizdi. Karadeniz ekibime gelince… Milli araya mutlu gidiyorlar. Sakatlarına rağmen rakiplerine az pozisyon vermeleri takdire şayan. Bakasetas’ı kaybettikleri maçı kazanmasını bildiler. Son düdükten sonra ikinci sarıdan atılan Uğurcan tekrar kalesinde devleşirken, başlıca Avcı’yı tebrik etmek lazım. Deneyimli öğretmen hiç de sevilmediği stattan neşelendirici dönüyor; bordo-mavililer zirvede yalnızları oynuyor!

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir