Fabkin hormonu nedir?

ABD ’de Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve karmaşık hastalıklar üstüne incelemeler yapan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, diyabet tedavisinde çığır açıcı bir buluşa imza attı. Diyabet hastalığının oluşumunda etkili rolü olduğu belirlenen bir hormon keşfeden Türk akademisyen ve ekibinin buluşu, hastalığın en ince ayrıntısına kadar ortadan kaldırılmasında önemli bir adım olarak görülüyor.

ON YILLIK ÇALIŞMA

Söz konusu keşfi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, “On yıllık çalışmanın sonunda, yağdan salgılanıp beta hücrelerini denetçi, ‘Fabkin ’ adını verdiğimiz bir hormon ve moleküler mekanizma ortaya çıktı. Beta hücrelerini koruyarak ayrıca Tip1 keza Tip2 diyabet için yeni bir tedavi yolu” ifadelerini kullandı. Harvard Üniversitesi ’ndeki Sabri Ülker Metabolik Çalışmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, sosyal medya paylaşımında ekibindekileri tebrik ederken, ‘ ’Uzun yıllar süren emeklerin ardından hak edilmiş bir mutluluk ’ ’ olduğunu belirtti.

FARELERDE DENENDİ

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, fabkin adı bahşedilen hormonun, insülin üreten beta hücrelerinin tahribatıyla benzer olduğu keşfedildi. Hem Herif 1 keza Herif 2 şeker hastalığı hastalığında fabkin hormonunda artma tespit edilen çalışmada, hormonun denetim altına alınması halinde hastalığın ortadan kaldırılabileceği sonucuna varıldı. Bu yönde fareler üzerinde yapılan çalışmada, olumlu sonuçlar elde edildi. Konuya ilişkin sorularını da yanıtlayan Hotamışlıgil, geliştirilen yöntemin Tip 1 şeker hastalığı hastaları için “koruyucu” nitelikte olduğunu ve insanlarda olası tedaviler için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir