Eternals’a eşcinsellik sansürü: 3 ülkede gösterime girmeyecek

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni filmi Eternals; Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’da sansür nedeniyle gösterilmeyecek.

Eternals'a eşcinsellik sansürü: 3 ülkede gösterime girmeyecek

Oscar ödüllü yönetmen Chloe Zhao’nun ilgiyle beklenen Marvel filmi Eternals, 11 Kasım’da vizyona girmeye hazırlandığı Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’da sansür talebiyle karşılaştı.

Disney’in bu talepleri kabul etmemesiyle birlikte, film bu ülkelerdeki internet sitelerinden kaldırıldı ve filmin vizyona girmeyeceği duyuruldu.

Beyazperde’nin aktardığı habere tarafından, sansür taleplerine filmdeki eşcinsel karakterlerin yol açtığı vurgulanıyor.

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk eşcinsel süper kahramanı Phastos (Brian Tyree Henry), Eternals’ta izleyici karşısına çıkıyor. Filmde Phastos’un eşi Ben ile (Hazz Sleiman) öpüştüğü bir sahne yer alıyor.

Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ın da arasında bulunduğu çoğu Körfez ülkesinde eşcinsellik yasaklanmış ve bu koşul LGBTQ+ temsilleri taşıyan filmlerin sansürlenmesine ya da yasaklanmasına niçin oluyor.

Eternals’a gelen tepkiler sadece Körfez ülkeleriyle de sınırlı yok. Film benzer nedenlerle, Singapur’da 18 yaş sınırı getirilen birincil ve tek Marvel filmi olarak gösterime girecek.

Geçtiğimiz yıl çok ses getiren Nomadland ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film Oscar ödülü kazanan Zhao, verdiği röportajlarda hiçbir koşulda Phastos’un sahnelerini değiştirmeyeceğini ve Marvel’ın da kendisiyle aynı fikri paylaştığını belirtti.

Tartışmalarla ses getiren Eternals, Türkiye’de bugün vizyona girdi. Filmin varlıklı oyuncu kadrosu Gemma Chan, Richard Madden, Angelina Jolie, Salma Hayek, Kit Harrington, Kumail Nanjiani, Lia Mchugh gibi isimleri bir araya getiriyor.

En son 2020’de Pixar yapımı Onward isimli canlandırma filmi, lezbiyen bir çiftin bahsinin geçtiği bir diyalog nedeniyle Kuveyt, Umman, Katar ve Suudi Arabistan’da yasaklanmıştı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir