Cillian Murphy Unutulmaz Başyapıt Başrolde – Hollywood Life


Cillian Murphy


Galeriyi görüntüle

İmaj Kredisi: Universal Pictures/Everett Koleksiyonu

oppenheimer atom bombasının yapımıyla ilgili bir filmden çok daha fazlası. En büyük başarınız aynı zamanda dünyayı yok etme gücüne sahip olduğunda ne olur? Ve sadece kelimenin tam anlamıyla değil. Bu yaratımın psikolojik sonuçları, bombanın patlaması için düğmeye basıldığı anda küresel ve siyasi istikrarı bozmaya başlıyor.

Cillian Murphy
Cillian Murphy ve Emily Blunt “Oppenheimer”da. (Evrensel Resimler/Everett Koleksiyonu)

Film teorik fizikçiyi anlatıyor J. Robert Oppenheimer’ın hayat, hevesli başlangıcından acı tatlı sonuna kadar. oppenheimer Trinity Testi olarak da bilinen Los Alamos’ta nükleer silahın ilk patlamasına giden yola ve Robert’ın ABD hükümeti tarafından güvenlik iznini yenilemeye çalışmasına odaklanıyor. Robert’ın “atom bombasının babası” olarak tanınmasından ve II. .

Zaman kadar eski bir hikaye. Güç yozlaştırır. Hırs bizi gerçeklerden kör edebilir. Robert hayatı boyunca her ikisiyle de mücadele etti. Trinity Testi başarılı olduğu anda dünyayı avucunun içine aldı, ancak tüm bu enerji zamanla daha uçucu hale geldi. oppenheimer Los Alamos’ta geçirdiği zamandan uzaklaştıkça zihnini sıkıştıran Robert’ın içindeki o ahlaki ikilemde bize rehberlik ediyor.

oppenheimer sürükleyici bir psikolojik keşif. Bir bilim adamı, bir hakikat adamı olan Robert, yavaş yavaş ve kasıtlı olarak susturulurken kararlarını incelemeye başlar. “Amerikan Prometheus” olarak anılır. Prometheus -Robert’ın yaptığı gibi- insanlara ateşi verirken, aynı zamanda bu yüzden sonsuz azap çekti. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, buna değdi mi?

Robert’ın sesini canlı tutma arayışına paralel olarak, Robert’ın eski meslektaşı Lewis Strauss’un etrafında dönen sürükleyici bir hükümet draması var. Hikayenin bu bölümü, 3 saatlik film boyunca yavaş yavaş gelişiyor, ancak son perdede insanların intikam için inecekleri derinliklere tanık olurken hararetle patlıyor.

Robert Downey jr.
Robert Downey Jr. “Oppenheimer”da. (Evrensel Resimler/Everett Koleksiyonu)

Robert’ın yaratılışı tarihte bir dönüm noktasıydı. Nagazaki ve Hiroşima’da Japonlara karşı büyük bir insan kaybıyla hızla atom bombaları kullanıldı. Ülkeler kitle imha silahları inşa etmede üstünlük için savaşırken nükleer enerji en önemli konu haline geldi. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ni Rusya ile Soğuk Savaş’a itti ve onlarca yıllık belirsizlik ve korkuya yol açtı.

Atom bombasının yaratılmasından bu yana bir yüzyıla adım adım yaklaşıyor ve yeni tehditler gün ışığına çıkıyor. Oppenheimer’ın temalar, yapay zekanın yükselişi ve kontrol edilemeyen teknolojinin olası (ve olası) sonuçlarıyla ürkütücü bir şekilde ileri görüşlü hissettiriyor.

oppenheimer büyüleyici, incelikli performansı olmadan hiçbir şey değildir. Cillian Murphy J. Robert Oppenheimer olarak. bu Peaky Blinders yıldız, sanki her an patlayabilecekmiş gibi, sürekli olarak gerilimden çıtırdıyor gibi görünüyor. Bu, Cillian için yıllardır hak ettiği övgüyü kazanması gereken bir güç gösterisi anı. Robert Downey jr. Tony Stark ikinci kişiliğinden kurtulur ve Lewis Strauss rolüne kaba kuvvetle vahşice saldırır. Onun performansı oppenheimer inanılmaz, geniş yeteneğini aydınlatıyor. Matt Damon ihtiyaç duyulan hafifliği biraz veren güçlü bir destekleyici rolde Robert için mükemmel bir engel. Alden Ehrenreich, Dane DeHaan, Rami Malek, Kenneth Branagh, Josh Hartnett, David KrumholtzVe Benny Safdie hepsinin de göze çarpan anları var.

Floransa Pugh
Florence Pugh ve Cillian Murphy ‘Oppenheimer’da. (Evrensel Resimler/Everett Koleksiyonu)

Emily Blunt Kitty Oppenheimer’ı müthiş bir canlılıkla oynuyor. Kocasını inanılmaz derecede destekliyor, ancak bir anne ve bir eş olarak rolüyle açıkça kısıtlanmış hissediyor. Florence Pugh’unki Jean Tatlock, Robert için her zaman bir sır olarak kalır. Asla çözemeyeceği bir denklem. Rolü küçük ama güçlü. Robert üzerinde tartışılmaz bir etkisi var. Florence, kadrajın içine her adımında ekrana hükmediyor.

Christopher Nolan’ın filmografi açıkça inşa edilmiştir Oppenheimer. Sinematografi yüce. Her çekim böyle bir canlılık ve derinlikle doludur. Film, yönetmen için dikkate değer ve nefes kesici bir başarı. Destansı görseller bazen, özellikle Trinity Testi sırasında kozmik hissettiriyor. oppenheimer sadece beyaz perdede izlenmesi gereken bir zafer. Gelecek yıllarda, Oppenheimer’ın sinema ve izleyiciler üzerindeki etkisi silinmez bir şekilde hissedilecektir. Bu muazzam sinematik anı kaçırmayın.

Ücretsiz HollywoodLife Günlük Bültenimizi Almak İçin Abone Olmak İçin Tıklayın en sıcak ünlü haberlerini almak için.


Kaynak : https://hollywoodlife.com/2023/07/20/oppenheimer-review/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir