CHP’den özel okul öğretmenleri için kanun teklifi

CHP’den özel okul öğretmenleri için kanun teklifi

BirGün / Ankara

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, özel okullarda devir yapan öğretmenlerin düşük maaşlarını TBMM gündemine taşıdı. Bir Takım özel mektep öğretmenlerinin maaşlarının minimum ücretin dahi aşağıda olduğuna dikkati çeken Karabıyık, öğretmenlerin koşullarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi.

Karabıyık, “Eğitimin geleceği şekillendiren en manâlı öğe” olarak değerlendirdiği eğitimin, “Toplumsal sorunların çözüme ulaşması için hayati öneme sahip” olduğunu söyledi.

HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Öğretmenlerin, toplumu aydınlattığını ve çocukları hayata hazırladığını dile getiren CHP’li Karabıyık, kanun teklifinin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Ülkemizde 13 bin 501 özel eğitim kurumunda, 162 bin 215 hoca çalışmaktadır. Çocuklarımızı ve geleceğimizi emanet ettiğimiz kıymetli öğretmenlerimiz, çalıştıkları özel okulların bazılarında adil olmayan şartlarda ders vermekte, kimi durumlarda en düşük ücretin aşağıda aylıklar ile sözleşmelerinden kaynaklı olarak tazminat hakkı da olmadan ders vermektedir.”

En kısa zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılarak öğretmen yetiştirme, ilk devir, yer değiştirme, görevde artış, mali ve sosyal haklar gibi öğretmenlikle ilgili bütün konuları bu kanun dahilinde çözüme kavuşturulmalı, özlük hakları bu yasa ile teminat altına alınmalıdır.”

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir