Çağla Büyükakçay’ın lisansı askıya alındı

Çağla Büyükakçay, 2-8 Ağustos’ta Romanya’nın Cluj-Napoca şehrinde katıldığı turnuva sırasında verdiği idrar örneğinde “Ractopamine” isimli yasaklı maddeye rastlandığını açıkladı.

Çağla Büyükakçay'ın lisansı askıya alındı

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle ulusal tenisçi Çağla Büyükakçay’ın lisansını geçici olarak askıya aldı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Çağla Büyükakçay, 2-8 Ağustos’ta Romanya’nın Cluj-Napoca şehrinde katıldığı turnuva sırasında verdiği idrar örneğinde “Ractopamine” isimli yasaklı maddeye rastlandığını açıkladı. Milli tenisçi, bu gelişme üstüne lisansının ITF tarafından geçici olarak askıya alındığını açıklama etti.

Adı geçen maddeyi temin etmesinin mümkün deha olmadığını kaydeden Çağla Büyükakçay, “Hayatımda ilk defa duyduğum bu ismi siz de lütfen araştırın. Bilirkişilere sordum, bu madde bilhassa domuz ve sığırlarda adale kütlelerini ve kesime hazır ülkü getirmek için hayvanlara enjekte edilen bir maddeymiş. Eczanede satışı yok ama hayvan ticareti yapan yerlerde sertifikayla özel izinlerle alınabiliyormuş. ‘Ractopamine’in sistemimde bulunmasının tek yolu, tükettiğim bir etin olabileceğini düşünüyorum. ITF’e maçtan önce et tükettiğimin ispatını faturalarla yaptım. Maalesef itirazımı reddettiler. Işlem bizi geçici uzaklaştırmaya götürdü.” değerlendirmesinde bulundu.

Bahşedilen belirlenmiş bir kararın olmadığını vurgulayan ulusal tenisçi, şunları kaydetti:

“Yediğime içtiğime çok uyarı ederim. Senelerdir doping yoklama havuzunda olan bir sporcuyum. Her sabahtan uyandığım yeri bildiriyorum ve doping denetleme memurları göre haberim olmadan test ediliyorum. Romanya’da da aynı şekilde test edildim. Hatalı bir şey yapmadığımdan yüzde yüz eminim. Beni tanıyanlar bilir, katiyen ve katiyen böyle bir şey yapmam. Yapana da tepki gösteririm. Başarılarımı kolay kazanmadım, kaybetmek de bu kadar kolay olmamalı. Önümde bir işlem var. Bu süreçte kendimi müdafaa etmek için en iyisini yapacağım. Kendimi savunacağım ve inşallah alnımın akıyla bundan çıkacağım.”

(AA)

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir