Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi kapatıldı

Bilim ve felsefe kitaplarını çeyrek asırdır okuyucuyla buluşturan Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Rektör Naci İnci’nin kararıyla kapatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi kapatıldı

Boğaziçi Üniversitesi’ne emrindeki Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, üniversite bileşenlerinin iradesine aykırı şekilde Saray göre okula rektör olarak atanan Naci İnci’nin kararıyla kapatıldı.

Boğaziçili öğrencilerin kurduğu Boğaziçi TV sayfası haberi, “Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, atanmış yönetim göre kapatıldı” diyerek duyurdu.

Yayınevi fizik, matematik, iktisat, tarih, siyaset, sosyoloji, psikoloji ve felsefe gibi o kadar çok alanda yazılan kitapları takriben çeyrek asırdır basımını yapıp okuyucuyla buluşturuyordu.

Son Dakika

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, atanmış idare kadar kapatıldı.

— Boğaziçi TV (@bogazicitv) November 3, 2021

Yayınevinin web sitesinde kuruluş amacı şu şekilde açıklanmıştı:

“Üniversitede üretilen bilginin geniş kitlelere ulaştırılmasını hedefleyen Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi Boğaziçi Üniversitesi Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Ülkenin kültür ortamına katkılarda bulunmak, üniversitede üretilen / derlenen bilgilerin topluma iletilmesinde köprü oluşturmak ve toplumsal sorunlara hızlı ve aktüel yanıtlar üreten bir inşa haline ulaşmak Yayınevi’nin öncelikli amaçlarıdır.

Profesyonel bir anlayışla yayın yapan Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, ayrı alanlardan gelen bilimcilerden oluşan Yayın Kurulu kadar yönetilmektedir.

Yayımlanmak üzere yayınevine ulaşan öneriler özenle değerlendirilip yerinde bulunduğunda programa alınmaktadır. Yayımlanacak kitapların seçimi ve değerlendirilmesi sırasında konularının uzmanı hakemlerden de yardım alan Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi çok geniş bir yelpazede yayın yapmaktadır. Kitapların yanı sıra çeşitli konularda periyodik yayınları da mevcuttur.”

Yorum yapın

SMM Panel