Başarısız eğitimin bahanesi türban

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimdeki başarısızlığı başörtüsü yasağına bağladı. “MEB bütçesi artırılsın” talebi ise AKP ve MHP’liler göre reddedildi.

Başarısız eğitimin bahanesi türban

Mustafa BİLDİRCİN

Merkezi yönetim bütçesi içindeki yüzde 10,79’luk oranı ile 2018 yılı itibarıyla minimum seviyesini 2022 yılında gören 274,3 milyar TL’lik MEB bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, milletvekillerinin sorularının büyük bölümünü yanıtlamazken, eğitimdeki 20 takvim başarısızlığı başörtüsü ve katsayı sorununa bağladı.

KATSAYIYI ÖNE SÜRDÜ

“Katsayı 10 sene uygulandı. Ne oldu? Iş liselerinden ve imam konuşmacı liselerinden başarılı öğrenciler geri çekildi” diyen Özer, şunları söyledi:

“Yükseköğretime erişimi olmayan bir yere öğrenci gitmedi. İşveren konuşmaya başladı, ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ diye değil mi? İşverenlerle ciddi imzalar atıldı ve gelinen noktada mesleki eğitim de imam hatip liseleri de toparlandı. Katsayı hiç yaşanmamış, başörtüsü yasakları hiç uygulanmamış gibi eğitim sistemini konuşursak adaletsizlik etmiş oluruz.” 850 bin dersliğin olduğuna değinen Özer, “Bunun yüzde 56’sındaki öğrenci sayısı 25’in aşağı. Yani bizim 476 bin 850 sınıfımızda öğrenci 25’in aşağıda. 26-30 aralarında yüzde 18, 31-35 arasında yüzde 16. Şüphesiz kim isteyebilir ama bir sınıfta kalabalık öğrenci olsun. Hiç kimse istemez” dedi.

öte taraftan Sayıştay 2020 Denetleme Raporu kapsamında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen hızlandırılmış eğitim programı kırtasiye setleri ve ahali eğitim merkezleri temizleme malzemeleri ihaleleriyle ilgili olarak yetkililer hakkında soruşturma başlatıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Maarif müfettişlerince yürütülen çözümleme sonucunda sorumluluğu tespit edilen personel hakkında disiplin, mali ve idari yönden teklifler getirilmiş, savcılığa kabahat duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

ARTIŞ TALEBİNE RET

Komisyonda HDP ve İYİ Parti’nin, “Öğretmen açığının kapatılması” gerekçesiyle sunduğu, “MEB bütçesi artırılsın” teklifleri de kabul edilmedi. HDP’li Necdet İpekyüz, Garo Paylan ve Erol Katırcıoğlu’nun, “200 bin öğretmenin öğrenciyle buluşması için MEB bütçesi 24 milyar TL artırılsın” önerisi ve İYİ Parti’li Durmuş Yılmaz ile Erhan Usta’nın “50 bin öğretmen ataması için 6,2 milyar TL bütçe artışı yapılsın” önerisine AKP ve MHP’li milletvekilleri, “Hayır” oyu verdi.

basarisiz-egitimin-bahanesi-turban-939855-1.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir