Bakan Özer: Okulları kapalı tutma lüksümüz yok

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 850 bin sınıftan 1721’inin koronavirüsten dolayı kapalı olduğunu açıkladı.

Bakan Özer: Okulları kapalı tutma lüksümüz yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer CNN Türk’te bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Salgında eğitimin telafi edilemez bir noktaya gittiğini vurgulayan Bakan Özer, “Okulları kapalı tutma lüksümüz değil” dedi ve sistemin kendi kendini kapatana değin okulların açık kalacağını belirtti. Hem Bakan Özer, derhal 850 bin sınıftan 1721’inin koronavirüsten nedeniyle kapalı olduğunu açıkladı.

Kuralları uygulayarak okulların açık tutulabileceğini belirten Bakan Özer’in konuşmasından bazı başlıklar şu şekilde:

“Okullar sadece öğrenme alanları değildir. Çok sayıda bilişsel sayıda geliştiği bir ortamdır. 1,5 yıllık bir ara verdik. Dünya önceden hiç hazırlık yapmadığı bir döneme girdi. Öğretmenlerimiz hiç dijital tecrübeleri olmadan fazla kayda değer emekler verdi. Okulların kapanması eğitimde fırsat eşitsizliğinin en büyük nedenlerinden biridir.

Dünya ülkeleri okulları açık tutmayı maksat koyuyorlar. Okullar bununla beraber bilişsel olmayan becerilerin de geliştiği etraf. Okullara yalnızca eğitim yeri olarak bakmamak gerek. Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde normalleşebilmesi için eğitim ortamlarının normalleşebilmesi gerekiyordu.

Okulları kapalı alıkoyma lüksümüz yok. Kuralları uygulayarak okulları açık tutabiliriz. Salgında eğitim telafi edilemez bir noktaya gidiyordu.

Sağlık Durumu Bakanlığı ile bu süreci birlikte yürütüyoruz. Öncelikle sağlık bakanlığı okulların açık olmasıyla bize bir kılavuz hazırladı. bununla birlikte okulların temizliğiyle alakalı. Eski dönemlere kadar bütçemizi 10 katı artırdık. Okulların temizlik, maske ihtiyaçlarını karşıladık. O paranın hala bir kısmını kullanmadık.

50 bin civarında rehber öğretmenlerimiz var. Onlar kontrolleri yapıyor. Tüm kamuoyunun gözü diğer hiçbir kurumda olmadığı değin okullarda. Türkiye Korona salgınında mantıklı önlemlerin en yaygın kullanıldığı bölge okullar.

KAPALI OLAN SINIF SAYISI 1721

Sistem kendi kendini kapatana dek okullar açık kalacak. 10 jurnal periyotlarla bir takım sınıflar açılıyor, bazı sınıflar kapatılıyor. derhal 3 sınıf okulumuz da var 40 derslik okulda var. Şu an tüm sınıfları kapalı bir tane okulumuz değil.

850 bin sınıfımız var, 1721 sınıfımız kapalı. Yarın bu sınıflardan açılanlar olacak.

İstanbul’a bin anaokulu yapacağız. Türkiye genelinde ise 40 bin yeni anasınıfı açacağız. Kütüphanesiz okul kalmayacak.

Yardımcı kitaplar da ücretsiz olacak.”

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir