Bağlılık Hasan da Oscar’ı bağlayamaz

Bağlılık Hasan da Oscar’ı bağlayamaz

Işıl ÇALIŞKAN

94’üncü Akademi Ödülleri (Oscar)’ne Türkiye namzet adayı seçilen “Bağlılık Hasan” filmi eleştirmenlerden tepki fark etti. BirGün’e konuşan sinema eleştirmenleri filmin “çarpıcı” olmadığını ve Oscar yarışı için de bir üstünlük olmadığı görüşünde.

Sinema eleştirmeni Banu Bozdemir tüm tartışmaların başına tutturulması gereken sorunun, “Ülkemizde Oscar adaylığı için uygun film var mı, çekiliyor mu?” olduğunu söylüyor ve ekliyor: “ya da soruyu şu şekilde sormak lüzumlu, kendi beğenilerimiz dışarıda Yüksekokul üyelerinin tercih edeceği filmleri ayırt edebilecek kapasitede miyiz? Geçtiğimiz yıllarda yurtdışındaki önemli festivallerde arz-ı endam eden ya da seyircinin akın ettiği popüler filmler üzerinden şansımızı denedik. Sonuç elde var sıfır!”

baglilik-hasan-da-oscar-i-baglayamaz-940329-1.
Banu Bozdemir – Sinema Eleştirmeni

Murat Tırpan ise sözlerine Oscar’ın dinamikleri açısından Okul Traşı’nın daha doğru bir seçim olduğunu belirterek başlıyor. Sadakât Hasan’ün tıpatıp öncülü Sadakât Aslı ve yönetmenin öteki filmi Buğday gibi “kutsal olan” üzerinden bir ahlak tartışması yaptığını bildiren Tırpan, “Aslı’da analık, Buğday’da adı üstünde nimet olan buğday ve acilen de Hacc’a gitmek üzerinden dürüst olanı bulmamız için bize parmak sallayan bir sinema bu. 2019’da tekrar Oscar adayı olan Bal’ın üzerinden çok sular aktı; artık başarılı minimalizmine eşlik eden bu dinsel doğrudanlık Kaplanoğlu’nun sinemasını bambaşka bir noktaya getirdi” diye konuşuyor. Eleştirmen sözlerini “Bağlılık Hasan’ın Oscar yarışında da bir üstünlük olmadığı fazla açık” diyerek sonlandırıyor.

baglilik-hasan-da-oscar-i-baglayamaz-940330-1.
Murat Tırpan – Akademisyen, Sinema Yazarı

Bağlılık Hasan, babasından servet kalan topraklarda geçimini çiftçilikle sağlayan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Oscar için adaylar 8 Şubat’ta açıklanırken, ödüller 27 Mart 2022’de gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir